پیش بینی شرایط صندوق های ETF

به گزارش وبلاگ مستند، سید حسین میری کارشناس اقتصادی، با اشاره به طرح واگذاری اموال دولتی از طریق صندوق های ETF اظهار کرد: از لحاظ محتوایی، به نظر می رسد که این شیوه واگذاری مناسب باشد، زیرا روش های دولت برای واگذاری اموال را متنوع می کند و برای دولت و سازمان های مرتبط این فرصت را فراهم می کند که بتوانند بهتر بازار را کنترل و هماهنگ کنند. همچنین، این شیوه واگذاری مشکلاتی را که روش های اجرا شده پیشین خصوصی سازی داشته اند، ندارد. بنابراین صندوق های ETF ذاتأ برای واگذاری اموال دولتی مناسب هستند.

پیش بینی شرایط صندوق های ETF

وی به این سوال که صندوق های واسطه گری اقتصادی در چه صورتی می توانند پیروز باشند؟ پاسخ داد: در بازار سرمایه ای که فراز و فرودهای زیادی دارد و شرایط خاصی بر آن حاکم است، وقتی چنین ابزاری معرفی می شود، کسانی که قصد خرید واحدهای صندوق را داشته باشند، قطعا آن را با سایر حوزه های سرمایه گذاری مقایسه می کنند. از آنجاکه طیف هوشمند وسیعی از فعالان بورسی هستند که راهبری بازار دستشان است و سایر فعالان هم از آنها تبعیت می کنند، قضاوت آنها از ارزنده بودن یا نبودن صندوق های ETF بر میزان پیروزیت این صندوق ها در جذب سرمایه مردمی موثر است.

این کارشناس اقتصادی اضافه نمود: منظور این است که طیف هوشمند و راهبر به همراه طیف معمولی بازار، مرتب بازدهی و ریسک صندوق واسطه گری اقتصادی یکم را با سایر ابزارها مقایسه می کنند. پس اگر قرار باشد بازدهی ابزاری که دولت به بازار معرفی می کند، نسبت به سایر ابزارهای بازار از عدد و و رقم مناسبی برخوردار نباشد، حتی در صورتی که ابزار اقتصادی بسیار خوبی هم باشد، ممکن است در جذب سرمایه مردمی پیروز نشود؛ بنابراین باید دولت مراقب باشد که صندوق واسطه گری اقتصادی یکم هم از نظر ریسک و هم از نظر بازدهی اقتصادی برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد.

میری با تاکید بر اینکه اگر دولت صبر و تحمل نشان داده و در اجرای صندوق های ETF پافشاری به خرج دهد، احتمالا این صندوق ها پیروز می شوند، گفت: بازار سرمایه ایران در شش ماه گذشته، به ویژه از شروع سال جاری تجربه ای خاص را پشت سر گذاشت و بازده های بالا و خارج از انتظاری را تجربه کرد. در این بازار که توقع فعالان برای کسب سود را بالا برده است، عدد و رقم بازدهی صندوق های ETF با بازار مقایسه می شود و فعالان به این نتیجه می رسند که سرمایه خود را مستقیم در بازار صرف کنند. اما تجربه نشان داده که بازار همیشه به شکل امروز نیست و روزهایی هم بوده اند که تقاضای اوراق بدون ریسک و با بهره پایین بالا رفته است.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه صندوق های ETF ابزار خوبی برای واگذاری اموال دولتی هستند، اما زمان ارائه این واگذاری برخلاف تصور دولتی ها مناسب نبوده است، زیرا سرمایه گذاران اکنون متوقع هستند و طبیعی است که استقبال شدیدی از آن انجام نشده باشد. با این وجود برای ماه های آینده که بازار متعادل می شود، صندوق های ETF در زمینه جذب سرمایه پیروز تر عمل خواهند کرد.

ETF چیست؟

بر اساس این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری اقتصادی یکم را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به کنندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد.

به طور کلی قرار است 23 هزار و 800 میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان واسطه گری اقتصادی یکم عرضه شود.

برای پذیره نویسی چه باید کرد؟

در این راستا، بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد به عنوان بانک های منتخب از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند. در واقع متقاضیان می توانند به صورت غیر حضوری و با مراجعه به درگاه بانک های مذکور نسبت به پذیره نویسی اقدام کنند.

همه از تخفیف برخوردارند؟

ویژگی شاخص این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20 درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) 20 میلیون ریال (دو میلیون تومان) مشخص شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب انجام می شود. شروع پذیره نویسی از 14 اردیبهشت و پایان پذیره نویسی 31 اردیبهشت خواهد بود.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "پیش بینی شرایط صندوق های ETF" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی شرایط صندوق های ETF"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید