پیشنهاد 10 هزار تومانی کشاورزان برای خرید تضمینی گندم

به گزارش وبلاگ مستند، علیقلی ایمانی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران ایران با اشاره به تصویب نشدن قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم از سوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، گفت: کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفته است که ارز تخصیص داده شده برای واردات گندم را در بازار به ریال تبدیل و به کشاورزان داده گردد تا اینگونه آنها تقویت و بتوان فراوری داخلی را افزایش داد و نیازی به واردات گندم نداشته باشیم. قیمت پیشنهادی آنها کیلویی 9500 تومان است.

پیشنهاد 10 هزار تومانی کشاورزان برای خرید تضمینی گندم

وی با بیان اینکه مصوبات کمیسیون تلفیق قانونی نیست، اضافه کرد: هنوز این مصوب به صحن مجلس نرفته و رای نیاورده است اگر رای آورد باید به شورای قیمت­گذاری ابلاغ گردد. طبق قانون خرید تضمینی، این شورا مسئول قیمت­ گذاری محصولات کشاورزی را برعهده دارد و اگر این قیمت ­گذاری از سوی رییس شورا تصویب گردد آن موقع این مصوبه قانون و اجرا می­ گردد، در حال حاضر در حد مصوبه کمیسیون تلفیق است.

عضو شورای قیمت گذاری گندم در پاسخ به این پرسش که آیا شما موافق این قیمت هستید؟ گفت: گندمکاران در پی تغییر نرخ خرید تضمینی گندم بودند و پیشنهاد آن نیز داده شد و شورا نیز تصمیم گرفت که در خرید تضمینی گندم تجدید نظر کند اما هنوز جلسه شورا تشکیل نشده است. از سوی دیگر قیمت جهانی گندم و اندازه حجم واردات آنالیز شده است و تقریبا ما به نرخ کیلویی 10 هزار تومان رسیده ­ایم اما این نرخ باید در کمیسیون شورا آنالیز و در نهایت مصوب گردد که باید بگویم این نرخ جدایی از تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مجلس است.

وی با بیان اینکه قیمت یک فاکتور در خودکفایی گندم است، اضافه کرد: قیمت مناسب انگیزه کشاورزان برای فراوری را افزایش می دهند اما عوامل دیگر چون تامین به­ موقع نهاده ، سم، کود و آموزش بهره­ برداران و شرایط اقلیمی و جوی نیز در فراوری موثر است و باید مناسب باشد تا فراوری خوب اتفاق بیفتد. این پرسش پیش روی گندمکاران است که چرا در 2 میلیون اراضی آبی که برای گندم اختصاص داده است میانگین عملکرد پایین است؟ اراضی آبی ارتباطی با خشکسالی ندارد یعنی این اراضی نگاهی به نزولات آسمانی ندارند و در صورت کاهش بارندگی کشاورز آنها را آبیاری می­ کند. ما به وزارت کشاورزی پیشنهاد دادیم که برای این 2 میلیون هکتار فکر اساسی کند یکی از موضوعات مطرح شده کشت قراردادی، در این اراضی بود.

وی ادامه داد: گندم کاران به وزارتخانه پیشنهاد دادند که بسته ­های حمایتی برای افزایش فراوری کشاورزان را در نظر بگیرند، بالا بودن قیمت کود یکی از اصلی ترین مسائل کشاورزان است از این­رو بهتر است این وزارتخانه کود را به کشاورزان بدهد و هزینه آن را سر محصول از آنها دریافت کند این اتفاق در 250 هزار هکتار از اراضی ما رخ داد، افزایش مصرف کود مساوی با افزایش عملکرد و فراوری. در سال آینده وزارت کشاورزی این سیاست را در سطح 1 میلیون هکتار از اراضی آبی دنبال کند بدون تردید شاهد افزایش فراوری خواهیم بود.

به گفته رئیس بنیاد ملی گندمکاران٬ تحقق این مهم مستلزم تامین منابع و مدیریت است انجمن گندم کاران بحث آموزش گندم کاران را بر عهده گرفته است و کارگاه آموزشی برای آنها برگزار خواهد نمود تا سطح آگاهی آنها را بالا ببریم و از سوی دیگر اگر حمایت اقتصادی شوند از 2 میلیون اراضی آبی حداقل 10 میلیون تن گندم فراوری می گردد و شک نکنید که می توان به خودکفایی برسیم، اگر بارندگی مناسب باشد برداشت محصول تا 6 میلیون تن اضافه می­ گردد و دیگر احتیاج به واردات نداریم.

وی اندازه احتیاج سالیانه گندم را 12 میلیون تن مطرح نمود و اضافه کرد: در بعضی از سال ها ذخایر استراتژیک نیز انجام می دهیم. علت افزایش قیمت جهانی گندم به علت افزایش تقاضا بوده است کشورها به علت خشکسالی ­ها و سیل حجم ذخیره سازی را بالا بردند.

ایمانی در انتها خاطر نشان کرد: پیش بینی فراوری سال جاری به علت بارندگی مناسب زیاد باشد البته مشروط به اینکه تگرک٬ طوفان و آفت ...که جز ریسک­ های کشاورزی هستند کنترل شوند اگر عوامل خسارت زا کنترل شوند ما فراوری 12 میلیون تن گندم خواهیم داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "پیشنهاد 10 هزار تومانی کشاورزان برای خرید تضمینی گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد 10 هزار تومانی کشاورزان برای خرید تضمینی گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید