چرا مرغ با نرخ مصوب به دست مصرف کننده نمی رسد؟

به گزارش وبلاگ مستند، با وجود راه اندازی سامانه بازارگاه، مرغداران در تامین نهاده های دولتی با چالش هایی روبرو هستند که این مسائل سبب عرضه مرغ با نرخ بالاتر از مصوب می گردد.

چرا مرغ با نرخ مصوب به دست مصرف کننده نمی رسد؟

به گزارش گروه مالی وبلاگ مستند، طی ماه های اخیر، مرغداران در تامین نهاده های دولتی با چالش های متعددی روبرو شدند که برای سیر کردن شکم مرغ های خود چاره ای جز خرید ذرت و کنجاله از بازار سیاه با اختلاف چندبرابری با نرخ مصوب خود نداشتند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود ساماندهی سامانه بازارگاه، اما همچنان نهاده به میزان کافی از این طریق در اختیار فراورینمایندگان قرار نمی گیرد یا با تاخیر چند روزه بدست فراورینمایندگان می رسد که خرید از بازار سیاه، قیمت تمام شده فراوری را بشدت افزایش می دهد، با این وجود امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب وجود ندارد و به عبارت دیگر در بازار های رقابتی، مکانیزم عرضه و تقاضا مشخص نماینده قیمت است.

طی روز های اخیر مسئولان ستاد تنظیم بازار، با ممنوعیت صادرات مرغ به دنبال کنترل قیمت و عرضه با نرخ مصوب هستند، در حالیکه میزان صادرات در سال های اخیر بسیار ناچیز است، ضمن آنکه از ابتدای سال صادرات نداشتیم که ممنوعیت آن بتواند بر بازار اثر گذار باشد.

با وجود مسائل تامین نهاده های دامی با نرخ مصوب و اختلاف چندبرابری با بازار آزاد، صنعت مرغداری در ورطه نابودی است که تنها راه حل خروج از زیان 4 هزار میلیاردی مرغداران طی ماه های اخیر، تامین 100 درصدی نهاده با نرخ مصوب است.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات زیان مرغداران، راه حل های اساسی برای برطرف بازار سیاه مرغ و نهاده دامی و همچنین تاثیر ممنوعیت صادرات بر عرضه مرغ با نرخ مصوب با خبر شویم:

قیمت تمام شده مرغ با نرخ مصوب فاصله دارد

محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران، با انتقاد از کافی نبودن کنجاله سویا و ذرت در سامانه بازارگاه اظهار کرد: با توجه به کمبود کنجاله سویا و ذرت با نرخ مصوب، قیمت در بازار آزاد همچنان بالاست.

وی اضافه نمود: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ 15 تا 16 هزار تومان و ذرت 3 هزار و 800 تا 4 هزار تومان در بازار سیاه عرضه می گردد که با نرخ مصوب اختلاف معناداری دارد.

به گفته کمالی سروستانی، هم اکنون مرغداران از کیفیت کنجاله سویا گلایه مند هستند و اذعان می نمایند که با شن و ماسه و ناخالصی های دیگر اختلاط می گردد.

وی اضافه نمود: اگر 80 درصد ذرت و 55 درصد کنجاله سویا با نرخ مصوب بدست مرغدار برسد، قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده حدود 16 هزار و 800 تومان و مرغ گرم 21 هزار و 300 تومان است.

کمالی سروستانی ادامه داد: علی رغم اذعان مسئولان مبنی بر افزایش واردات ذرت، اما آثار آن در بازارسیاه قابل رویت نیست چرا که در صورت افزایش 20 درصدی واردات، قیمت در بازار آزاد باید کاهش می یافت.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مرغ با نرخ مصوب فاصله دارد، بیان نمود: با توجه به افزایش هزینه های فراوری، مرغداران در سه ماهه نخست سال در فروش هر کیلو مرغ 3 تا 4 هزار تومان زیان دیدند و در یک ماه اخیر به سبب تعادل عرضه و تقاضا متضرر نشدند.

وی متوسط قیمت مرغ از ابتدای سال را 11 هزار تا 11 هزار و 300 تومان خاطرنشان کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه های فراوری، قیمت واقعی مرغ بالاتر از این رقم بوده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران درباره تاثیر مصوبه ممنوعیت صادرات بر بازار مرغ بیان نمود: ممنوعیت صادرات تاثیری بر بازار مرغ ندارد چرا که میزان صادرات به قدری محدود است که تنها ابلاغ این مصوبه اعتبار صادرنمایندگان در بازار های هدف را به خطر می اندازد چرا که کل صادرات به یک درصد فراوری نمی رسد.

وی با اشاره به اینکه آینده صنعت مرغداری در ورطه نابودی است، گفت: اگر نهاده با نرخ مصوب به روال فعلی بدست مرغدار برسد، تعداد زیادی از مرغداران از فراوری انصراف خواهند داد که این امر بسیار خطرناک است، کما اینکه جوجه ریزی در آبان بیش از 100 میلیون قطعه نخواهد بود، درحالیکه احتیاج داخل برای رسیدن بازار به آرامش نسبی 110 میلیون قطعه است.

اشکال در سامانه بازارگاه علت اصلی سودجویی واردنمایندگان

برومند چهار آیین کارشناس صنعت طیور، با اشاره به اینکه صادرات تاثیری در بازار مرغ داخل ندارد، اظهار کرد: از 8 سال گذشته تا به امروز در اوج صادرات، سالیانه رقمی بالغ بر 150 هزار تن مرغ صادر شده که این موضوع هیچگاه تاثیر در بازار داخل نداشته است.

وی قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده را 18 هزار تومان و مرغ گرم را 25 هزار تا 25 هزار و 500 تومان خاطرنشان کرد.

چهارآیین با اشاره به اینکه نواقص سامانه بازارگاه مرتفع شده است، بیان نمود: هم اکنون ایراد اساسی در سامانه گمرک مبنی بر وصل نبودن به سامانه بازارگاه وجود دارد که با این وجود واردنمایندگان می توانند سامانه بازارگاه را دور برنند به طوریکه بدون اعلام دریافت ارز 4200 تومانی، نهاده را با 4 تا 5 برابر قیمت مصوب وارد بازار سیاه می نمایند.

این کارشناس صنعت طیور ادامه داد: با وجود آنکه با برطرف اشکال سامانه و اتصال به سامانه گمرک مسائل مرتفع می گردد، اما نمی دانیم که مسئولان به چه علت مقاومت می نمایند.

به گفته وی، علی رغم اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات نهاده های دامی، اما متاسفانه واردنمایندگان منافع خود را بر منافع ملی ترجیح می دهند که همین امر منجر به التهاب قیمت در بازار داخل می گردد.

چهارآیین با اشاره به اینکه امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب وجود ندارد، گفت: با وجود آنکه مکانیزم عرضه و تقاضا مشخص نماینده قیمت است، اما جای این سوال مطرح است که چرا مسئولان بر عرضه مرغ با نرخ مصوب تاکید دارند، درحالیکه بازار از دستور پیروی نمی نماید.

وی با بیان اینکه تصمیمات کارگروه تنظیم بازار هیچگاه با بازار واقعی تطابق نداشته است، اضافه نمود: مصوبات ستاد تنظیم بازار تنها روی کاغذ بوده و هیچگاه اجرایی نشده و در بسیاری از موارد کمتر از نرخ مصوب عرضه می شد. به عنوان مثال سال گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلو مرغ را 8 هزار و 550 تومان خاطرنشان کرد، درحالیکه مرغدار آن را 50 درصد کمتر از نرخ مصوب و با قیمت 4 هزار و 200 تومان عرضه می کرد. این درحالی است که هیچ حمایتی از فراورینمایندگان صورت نگرفت.

این کارشناس صنعت طیور قیمت تمام شده هر کیلو مرغ گرم را 25 هزار تومان خاطرنشان کرد و گفت: این در حالی است که مسئولان ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو مرغ گرم را 20 هزار و 400 تومان مصوب کردند که این امر نشان می دهد مصوبه تصویب شده، اما در عمل اجرا نمی گردد.

چهارآیین با اشاره به اینکه مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار های رقابتی حرف اول را می زند، بیان نمود: طی 40 سال اخیر، تصمیمات قیمت گذاری در بازار های رقابتی تنها روی کاغذ اجرا شده است که با این وجود مسئولان نباید در بازار های رقابتی مداخله نمایند و در صورت دخالت، متناسب با بازار باید قیمت مشخص نمایند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت های دستوری پاسخگوی بازار نیست، بیان نمود: اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی جز زیان برای صنعت، فراورینماینده و مصرف نماینده ثمره دیگری در بر ندارد.

وی با انتقاد از شرایط تامین و توزیع نهاده در بازار سیاه گفت: اگر تامین و توزیع نهاده دامی از بازار سیاه به نحو فعلی ادامه یابد و سامانه گمرگ به بازارگاه متصل نگردد، زیان مرغداران همچنان استمرار خواهد یافت.

چهارآیین تامین ذرت و کنجاله سویا به میزان کافی را تنها راه حل خروج از زیان مرغداران دانست و گفت: بنابر آمار از آذر سال گذشته تا به امروز، مرغداران گوشتی بیش از 4 هزار میلیارد تومان متضرر شده اند.

اجرای دستوری قیمت مصوب مرغ اقدامی ضد فراوری است

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، با اشاره به اینکه شرایط توزیع نهاده با نرخ مصوب مناسب نیست، اظهار کرد: هم اکنون توزیع نهاده با نرخ مصوب مشکل دارد و هر چقدر جلوتر می رویم شرایط بدتر می گردد.

وی اضافه نمود: در شرایط فعلی خرید از سامانه بازارگاه امکان پذیر نیست که با این وجود مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد با نرخ های بالاست.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه اجرای دستوری قیمت مصوب مرغ اقدامی ضد فراوری است، بیان نمود: اگر دولت نهاده مورد احتیاج مرغدار را تامین کند، فراورینماینده موظف با توزیع مرغ با نرخ مصوب است، در غیر این صورت مرغداران یکی پس از دیگری از گردونه فراوری خارج می گردد.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را 16 هزار تومان و ذرت را 3 هزار و 500 تومان خاطرنشان کرد.

وی ادامه داد: اگر دولت نهاده با نرخ مصوب توزیع نکند، قیمت مرغ بر مبنای نرخ تمام شده و عرضه و تقاضا در اختیار مصرف نماینده قرار می گیرد، از این رو دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه باید یارانه به صورت مستقیم در اختیار دهک های آسیب پذیر جامعه قرار دهد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه عرضه نهاده با نرخ مصوب پاسخگو نیست، بیان نمود: واحد هایی که نهاده با نرخ مصوب تحویل گرفتند، ملزم به عرضه با نرخ مصوب هستند، اما واحد هایی که 50 درصد نهاده را با نرخ مصوب دریافت می نمایند، با عرضه مرغ به نرخ 20 هزار و 400 تومان متحمل زیان هستند و برای واحد هایی که کل نهاده مورد احتیاج را از بازار آزاد تامین می نمایند، توزیع با نرخ مصوب همانند خودکشی است.

به گفته وی، علی رغم اصرار مسئولان ستاد تنظیم بازار به اجرای نرخ مصوب، اما این امر شدنی نیست چرا که با حرف نمی توان فراوری را روی بررسی قیمت توجیه کرد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران با اشاره به اینکه زنگ خطر صنعت مرغداری به صدا درآمده است، بیان نمود: تامین و توزیع به موقع نهاده های دامی در جلوگیری از بحران بازار مرغ نقش اساسی دارد.

اسداله نژاد با اظهار نگرانی پیرامون فراوری مرغ گفت: اگر 100 درصد نهاده های دامی با نرخ مصوب عرضه گردد، مرغدار مسئله ای در توزیع مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار ندارد، اما در شرایط فعلی هر چه جلوتر می رویم بحران فراوری به سبب شرایط تامین نهاده جدی تر می گردد.

این مقام مسئول درباره تاثیر ممنوعیت صادرات بر بازار مرغ بیان نمود: در قرارداد مدت دار صادرات، صادرنماینده برای مدت زمان مشخص موظف به عرضه با نرخ مشخص است که اتخاذ چنین تصمیماتی آسیب جدی به بازار های صادراتی و فراوری داخل وارد می نماید.

وی با بیان اینکه طی ماه های اخیر اتفاقی در حوزه صادرات مرغ رخ نداده است، بیان نمود: سال جاری در بحث مرغ صادرات چندانی نداشتیم که بر بازار اثر بگذارد و به نظر می رسد مواردی به کارگروه تنظیم بازار منتقل می گردد که در ظاهر می تواند راهگشا باشد، اما در واقعیت انتظار می رود مسئولان ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی تمامی توان خود را بگذارند تا دان مورد احتیاج واحد های مرغداری تامین گردد که این امر در کاهش قیمت تمام شده و عرضه با نرخ مصوب در فروشگاه ها تاثیر بسزایی دارد.

اسداله نژاد در خاتمه با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات تاثیری در بازار مرغ ندارد، توضیح داد: اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و نادرست کمکی در تنظیم بازار ندارد و تنها تامین 100 درصدی نهاده ها موجب شده تا بازار سیاه مرغ و نهاده از بین رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "چرا مرغ با نرخ مصوب به دست مصرف کننده نمی رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرغ با نرخ مصوب به دست مصرف کننده نمی رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید