مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه

به گزارش وبلاگ مستند، وزیر نفت با بیان اینکه توافقات و قرارداد هایی با حضور رئیس جمهوری کشور نیکاراگوئه به امضای دو طرف خواهد رسید، افزود: یکی از مهم ترین این قرارداد ها تأمین سوخت نیکاراگوئه به شمار می رود.

مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ مستند به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی در ملاقات با دنیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه ضمن تشکر از این کشور برای مهمان نوازی از هیئت ایرانی گفت: بیش از 9 ماه از استقرار دولت سیزدهم در ایران می گذرد و در این مدت تا به امروز دو هیئت بلندپایه اقتصادی و سیاسی به کشور دوست و برادر نیکاراگوئه سفر کرده که از اهمیت و علاقه ما برای ارتباط بیشتر با کشور نیکاراگوئه حکایت دارد.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت سیزدهم توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با کشور های آمریکای لاتین به ویژه نیکاراگوئه است، تأکید کرد: هیچ گونه محدودیتی برای دو کشور در زمینه توسعه روابط اقتصادی وجود ندارد.

سفر اخیر محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری به نیکاراگوئه در همین زمینه بوده است، نیکاراگوئه ظرفیت های زیادی برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا برای دو کشور دارد، ایران و نیکاراگوئه دو قلو های انقلابی بر ضد امپریالیسم آمریکا هستند.

وزیر نفت با بیان اینکه مردم ایران در سایه تحریم های آمریکا طی 43 سال اخیر دستاورد های بزرگی در حوزه صنعت نفت، کشاورزی، هسته ای، دارویی، پزشکی و … داشته اند، افزود: امروز به لطف خدا و همت کارکنان صنعت نفت در ایران دستاورد های بزرگی همچون تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز، فعالیت 65 واحد پتروشیمی و 25 پالایشگاه نفت و گاز رقم خورده است.

اوجی به تأمین سوخت و فرآورده های نفتی ونزوئلا در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: ایران یاور کشور های آمریکای لاتین به ویژه نیکاراگوئه در روز های سخت تحریم آمریکا بوده و هست. سیاست جمهوری اسلامی ایران حمایت از حفظ استقلال، آزادی و حق تعیین سرنوشت ملت ها و مداخله نکردن در دیگر کشورهاست، از این رو مداخله بعضی از کشور ها در امور داخلی نیکاراگوئه را به شدت محکوم می کنیم.

ایران سوخت نیکاراگوئه را تأمین می کند

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در ملاقات با مسئولان صنعت نفت و کشاورزی نیکاراگوئه به توافق های خوبی دست یافته ایم، شرح داد: این توافق ها و قرارداد ها با حضور رئیس جمهوری کشور نیکاراگوئه به امضای دو طرف خواهد رسید. امیدواریم فصلی نو را در روابط دو طرف در زمینه صنعت نفت و دیگر حوزه ها ببینیم. یکی از مهم ترین این قرارداد ها تأمین سوخت نیکاراگوئه به شمار می رود.

وزیر نفت به اهمیت و افزایش قیمت انرژی در بازار های جهانی اشاره کرد و ادامه داد: پیش بینی ما و دیگر کارشناسان حوزه انرژی این است که بی شک نفت در ماه های آینده فرایندی افزایشی خواهد داشت، به شما قول می دهم برای تأمین سوخت کشور دوست و برادر نیکاراگوئه همه تلاش خود را خواهیم کرد.

مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه

اوجی با اشاره به تکمیل مرحله نخست پتروپالایشگاه 100 هزار بشکه ای نیکاراگوئه با سرمایه گذاری کشور ونزوئلا با وجود تحریم های آمریکا گفت: با تحویل اسناد فنی این پروژه بی شک ایران در تکمیل این پروژه و دیگر پروژه های پالایشی شرکت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران در جریان فرایند توسعه میدان های نفت و گاز نیکاراگوئه نیز قرار گرفته است، یادآور شد: به زودی من و همکارانم در بازگشت به تهران برای حضور در توسعه این میدان، اطلاعات به دست آمده را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

وزیر نفت تهاتر را راهی مناسب برای دور زدن تحریم های آمریکا از طریق ایران و نیکاراگوئه دانست و گفت: ظرفیت خوبی در زمینه کشاورزی و دامپروری در این کشور وجود دارد که ما می توانیم از آن بهره مند شویم.

تحریم های آمریکا بر مردم ایران و نیکاراگوئه تأثیر ندارد

بر پایه این گزارش، دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه حضور هیئت تجاری ایران در این کشور را نماد دوستی و همبستگی دو کشور دانست و افزود: در سال 1979 ملت های ایران و نیکاراگوئه انقلابشان بر ضد حکومت های استبدادی هم زمان به پیروزی رسید. مردم دو کشور در طول تاریخ ثابت کرده اند تحریم های آمریکا هیچ گاه تأثیرگذار نبوده است.

وی با یادآوری اینکه پیش از آنکه کشور های استعماری اروپایی پایشان به کشورمان باز شود با ایران به صورت تهاتر تجارت داشتیم، گفت: هم اکنون نیز به دلیل تحریم های آمریکا این روش تجارت همچنان میان دو کشور ادامه دارد. برنامه هیئت تجاری ایرانی با هدف صلح و افزایش رفاه مردم دو کشور برنامه ریزی شده است.

رئیس جمهوری نیکاراگوئه با بیان اینکه ایران هم اکنون در زمینه صنعت نفت و کشاورزی دانش فنی و فناوری های زیادی دارد، شرح داد: دو کشور می توانند در این دو زمینه که مورد نیاز ما است فعالیت و همکاری خوبی داشته باشند، به نظر می رسد برگزاری سمینار ها و همایش ها می تواند در تبادل اطلاعات کارساز باشد.

اورتگا با تأکید بر اینکه هم اکنون عزم لازم در وزارت نفت ایران برای تأمین نفت خام و فرآورده های نفتی برای مردم نیکاراگوئه وجود دارد، گفت: ایرانی ها شجاعانه و بر خلاف میل آمریکا این کار را برای ملت ونزوئلا انجام داده اند.

وی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و وزارت انرژی و معدن نیکاراگوئه گفت: بر اساس این تفاهم نامه امکان تکمیل و ساخت پتروپالایشگاه نفت نو در کشور نیکاراگوئه بررسی خواهد شد، البته زمین و تأسیسات اساسی برای ایجاد این پالایشگاه از سال ها پیش وجود دارد که به دلیل تحریم های آمریکا نیمه کاره رها شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت ایران، ونزوئلا و نیکاراگوئه در ساخت پتروپالایشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید