حضور پررنگ دستگاه های اجرایی در پیغام رسان های خارجی

به گزارش وبلاگ مستند، رهبر انقلاب در شروع سال 1400 و در اولین روز از سال نو در سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به ملت ایران، صراحتاً از مدیریت فضای مجازی در کشور و ولنگاری این فضا انتقاد کردند.

حضور پررنگ دستگاه های اجرایی در پیغام رسان های خارجی

ایشان فرمودند: دشمنان از فضای مجازی حداکثر استفاده را می نمایند. متأسفانه در فضای مجازی کشور ما آن رعایت های لازم با وجود آنهمه تأکیدی که داشته ام، صورت نمی گیرد و در یک جهاتی واقعاً ول است. باید کسانی که مسئول هستند حواسشان باشد. همه جهان و همه کشورهای جهان روی فضای مجازی خودشان دارند اعمال مدیریت می نمایند. اما ما افتخار می کنیم به اینکه فضای مجازی را ول کردیم. این افتخار ندارد. این به هیچ وجه افتخار ندارد؛ فضای مجازی را باید مدیریت کرد.

ولنگاری فضای مجازی و عدم اعمال حاکمیت و مدیریت بر این فضا را می توان از منظر حضور پررنگ دستگاه های دولتی در شبکه های اجتماعی و پیغام رسان های خارجی نیز مورد آنالیز قرار داد.

آنالیز ها نشان می دهد که اغلب وزارتخانه ها، زیرمجموعه ها، سازمان ها و نهادهای وابسته به دستگاه های دولتی در شبکه های اجتماعی و پیغام رسان های خارجی حضور فعال دارند و برخلاف آن، آنطور که باید از پیغام رسان های داخلی حمایت نمی نمایند.

اغلب دستگاه های دولتی یا به صورت رسمی در شبکه پیغام رسان تلگرام فعالیت می نمایند و کانال اطلاع رسانی دارند و یا دارای کانال های منتسب و غیررسمی هستند که کاربران برای استناد به اخبار آن وزارتخانه و دستگاه، به این کانال ها مراجعه می نماید.

هم اکنون وزارتخانه هایی مانند وزارت کشور، بهداشت، ورزش و پایگاه اطلاع رسانی دولت و سازمان محیط زیست دارای کانال رسمی در تلگرام هستند. در همین حال وزارتخانه هایی مانند وزارت علوم، کشور، صمت، راه و شهرسازی، نفت و وزارت کار به صورت غیررسمی دارای کانال ارتباطی و اطلاع رسانی در تلگرام هستند و معاونت علمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، خبرگزاری وزارت گردشگری، بانک مرکزی و گمرک نیز کانال های وابسته به خود را دارند.

اغلب این دستگاه ها در پیغام رسان هایی مانند توئیتر و نیز شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه رسمی داشته و اخبارشان را به وسیله این شبکه ها اطلاع رسانی می نمایند. حتی بعضی مسئولان کانال های رسمی و صفحاتی در این شبکه های خارجی دارند و از این طریق اخبار مربوط به وزارتخانه تحت امر خود را اطلاع رسانی می نمایند.

برای مثال به تازگی فعالیت محمدجواد آذری جهرمی در پیغام رسان خارجی تلگرام رسماً اعلام شد و کانال وزیر ارتباطات در این پیغام رسان تیک آبی گرفته است.

بیشترین اطلاع رسانی های مربوط به وزارت ارتباطات نیز در پیغام رسان های تلگرام، توئیتر و اینستاگرام انجام می گردد و کانال های خبررسانی مربوط به روابط عمومی این وزارتخانه نیز در تلگرام فعالیت پررنگی دارند.

حتی عمده فعالیت های اطلاع رسانی آذری جهرمی در مقام وزیر ارتباطات نیز در شبکه های توئیتر و اینستاگرام صورت می گیرد. به طوری که می توان گفت این شبکه ها مبدا اخبار و اطلاعیه های رسمی وزارت ارتباطات به شمار می فرایند.

فعالیت پر رنگ دستگاه های اجرایی در پیغام رسان های خارجی در حالی است که معاون اول رئیس جمهور ابتدای سال 97 در بخشنامه ای نسبت به ممنوعیت حضور همه دستگاه های دولتی و عمومی در پیغام رسان های خارجی اولتیماتوم داد.

در این بخشنامه اسحاق جهانگیری دستگاه های دولتی، قوای سه گانه و نهادهای عمومی غیردولتی را موظف کرد که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، هرگونه فعالیت و ارائه خدمات خود را به وسیله پیغام رسان های اجتماعی داخلی انجام دهند و بسترهای لازم در این زمینه را فراهم نمایند.

این بخشنامه خطاب به کلیه نهادهای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات دولتی شرکت های دولتی، استانداری ها، نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده است و تاکید دارد که چنین اقدامی به منظور حمایت از پیغام رسان های اجتماعی داخلی و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به پیغام رسان های خارجی صادر شده است.

از سوی دیگر مطابق بند 7 مصوبه شورای عالی فضای مجازی که مربوط به سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیغام رسان های اجتماعی در کشور می گردد نیز، هرگونه استفاده نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی از شبکه های اجتماعی خارجی ممنوع است. این مصوبه نیز مربوط به سال 96 می گردد.

با این وجود اما اقدامات خلاف قانون دستگاه های دولتی در حوزه فضای مجازی ادامه دارد و تأکیدات قانونی بر حمایت از پیغام رسان های بومی به عنوان یکی از ارکان حاکمیت بر فضای مجازی راه به جایی نبرده و تنها در حد شعار و مصوبه باقی مانده است. به طوری که این بی اقدامی دولت در حمایت واقعی از پیغام رسان های بومی و استفاده روز افزون از پیغام رسانه ای خارجی که بدون حاکمیت سایبری در کشور فعالیت می نمایند را می توان به ولنگاری دولت در فضای مجازی تعبیر کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حضور پررنگ دستگاه های اجرایی در پیغام رسان های خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور پررنگ دستگاه های اجرایی در پیغام رسان های خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید