محدوده دریاها می تواند بسیاری از چالش های ما را حل نماید

به گزارش وبلاگ مستند، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: هر قدمی که در دریا برداریم، هزاران قدم در حوزه مالی و دیپلماسی مالی برداشته ایم و برخواهیم داشت که قطعا می تواند در همه حوزه های کشور به ویژه معیشت و اشتغال تاثیرگذار باشد.

محدوده دریاها می تواند بسیاری از چالش های ما را حل نماید

به گزارش وبلاگ مستند، امیر دریادار شهرام ایرانی در نخستین کنفرانس ملی دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران، فرصت ها و چالش های 1404-1400 که به همت اندیشکده دیپلماسی مالی دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار گردید، ضمن تاکید به نگاه ویژه فرمانده کل قوا به حوزه دریا گفت: سعی ایشان بر این است که توجه همه عالمان، اندیشمندان، صنعتگران و اثرگذاران در حوزه اقتصاد را به نوعی به سمت موضوع دریا سوق بدهند. از نظر فرمانده کل قوا دریا یک گنج است و ما در حوزه ای فعالیت می کنیم که این گنج پنهان کشور قرار گرفته است و ما هم فقط نگاهش می کنیم و حسرت می خوریم و نسل به نسل جهان را ترک می کنیم و هیچ اتفاقی هم نمی افتد.

ایرانی گفت: ما چیزی حدود سه هزار کیلومتر مرز آبی داریم که از این نظر یکی از کشورهای استثنایی جهان هستیم. آنچه در دیپلماسی به ویژه در حوزه اقتصاد معمولا مطرح است، واژه ای به نام مزیت دسترسی است که این مزیت دسترسی در حوزه دریاها بسیار بسیار حائز اهمیت است و ویژگی های بالایی دارد زیرا شما می توانید به هرجا که اراده کنید، بروید و اگر توانمندی هم در حوزه تجهیزاتی داشته باشید، در هر نقطه آن سوای محدوده ای که جزء آب های سرزمینی محسوب می شود، می توانید حضور داشته باشید و بهره برداری مالی کنید.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در دریا ما هم از زیر بستر دریا، هم بستر دریا، هم خود سطح دریا و هم فضای بالای دریا می توانیم همزمان بهره مند شویم که این یک فرصت طلایی است که می تواند در اختیار مسئولین کشور قرار بگیرد. ما نتوانستیم سهم خوبی را داشته باشیم که این شایسته نیست، به این علت که ما هم توانمندی علمی، هم توانمندی صنعتی و هم توانمندی آموزشی آن را در کشور داریم. همه اینها می توانند دست به دست هم بدهند و در دیپلماسی مالی دریا محور حرف اثربخشی برای گفتن داشته باشیم تا جایی که این محدوده دریاها می تواند بسیاری از چالش های ما را حل نماید.

وی ادامه داد: اگر ما به سمت دریا برویم، می توانیم طی زمان کوتاه تری به نتیجه دلخواه فرهنگی خود برسیم و باید در سیاست گذاری ها اولویتی برای این بخش در نظر گرفته شود. وقتی ما می خواهیم وارد حوزه دریا شویم، دو حوزه را تحت پوشش قرار می دهیم که ما از آن غافل شده ایم. یکی کرانه و یکی پس کرانه است. اگر یک شناور در دریا حضور پیدا کند، بحث آموزش آن، بحث تعمیر و نگهداری و بحث پشتیبانی آن در حوزه های مختلف وجود دارد. اما متاسفانه امروز شناورهای ما برای تامین غذایشان به خلیج های دیگر می فرایند شغل های زیادی در اینجا از بین می فرایند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود: ما هر قدمی که در این دریا برداریم، هزاران قدم در حوزه مالی و دیپلماسی مالی برداشته ایم و برخواهیم داشت که قطعا می تواند در همه حوزه های کشور به ویژه معیشت و اشتغال تاثیرگذار باشد که امروز کشور ما بسیار به این مسئله احتیاج دارد که بتواند اشتغال زایی داشته باشد.

ایرانی گفت: امروز اقیانوس هند به عنوان یک اقیانوس بسیار حائز اهمیت در همه نظریات ژئوپولوتیکی مورد توجه است علتش هم این است که حدود هشتاد درصد تجارت جهانی در این محدوده انجام می شود امروز تمام جا به جایی هایی که در صحنه ژئوپولوتیک می بینید، به دیپلماسی مالی بر می شود و همه در پی این هستند که بتوانند در حوزه اقیانوس هند حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی تاکید نمود: در حوزه های دیگر از جمله شیلات، بحث صنعت گردشگری و... بسیار از آن غافلیم. گردشگران حاضرند بیایند در آنجا هزینه نمایند و از این زیبایی طبیعی خدادادی بهره ببرند و این فقط احتیاجمند یک سرمایه گذاری در آن منطقه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در انتها گفت: امروز هرآنچه ما دیرتر به سمت دریا برویم، قطعا دچار غفلت راهبردی شده ایم و آیندگان ما را نقد خواهند کرد، همانطور که ما داریم گذشتگانمان را نقد می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محدوده دریاها می تواند بسیاری از چالش های ما را حل نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدوده دریاها می تواند بسیاری از چالش های ما را حل نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید