جلوگیری از چسبیدن ژله به ظرف

به گزارش وبلاگ مستند، آیا تا به حال موقع درست کردن دسر با صحنه چسبیدن ژله به ظرف روبرو بوده اید؟ چنین حالتی خصوصاً وقتی برای ژله زحمت زیادی کشیده باشید، مثلاً هنگامی که مهمان دارید و حسابی برای این شرایط تدارک دیده اید، می تواند ناراحت کننده باشد.

جلوگیری از چسبیدن ژله به ظرف

خراب شدن ژله هنگام جدا کردن آن از قالب، ممکن است انگیزه شما را برای درست کردن دوباره ژله کلاً نابود کند. اما هر مسئله ای راه حل خاص خودش را دارد. درست کردن ژله یک هنر آشپزی است که احتیاج به دانستن ترفندهایی حتی به ظاهر ساده دارد. ترفندهایی که شاید بعضی افراد به آن توجهی ندارند. در اینجا قرار است از نکاتی صحبت کنیم که برای درست کردن یک ژله فوق العاده به یاری شما می آید.

علت چسبیدن ژله به ظرف

صحنه خراب شدن ژله ای که حسابی برای تزئین آن کوشش نموده اید، اصلا خوشایند نیست. حتی اگر برای اولین بار است که این دسر بی نظیر را درست می کنید، مطمئناً دوست ندارید که در چنین شرایطی قرار بگیرید. مگر اینکه به ریختن ژله در ظروف تک نفره از همان ابتدا بسنده کنید. اما در شرایطی که می خواهید از قالب ژله برای فرم دهی به کار بهره ببرید، باید تکنیک های طلایی درست کردن ژله بدانید. آن هم از صفر تا صد کار و درست زمانی که قصد تهیه این دسر را دارید تا موقعی که می خواهید آن را سرو کنید. شاید بعضی از موارد زیر به گوش شما آشنا باشد، اما دانستن تمام نکات خالی از لطف نخواهد بود.

تهیه اصولی ژله

اولین کاری که باید بکنید این است که ژله خود را به شکل اصولی درست کنید. شاید شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد، به روش تهیه ژله در پشت پاکت آن مراجعه کنید که البته کار درست هم همین است. استفاده درست از مقدار های آبی که باید به ژله اضافه کنید تا به عمل بیاید، از پیش پا افتاده ترین کارهایی است که باید انجام دهید. اما تجربه ثابت نموده است که برای درآوردن ژله از قالب، بهتر است به دستور روی جلد بسنده نکنید.

به عبارت ساده تر، بهتر است ژله را کمی غلیظ تر از دستور روی پاکت درست کنید و آب کمتری به پودر ژله اضافه کنید، تا مانع چسبیدن ژله به ظرف شوید. هنگام کار بهتر است اندازه آب سرد را کم کنید تا پودرهای ژله در آب داغ به خوبی حل شوند. توجه داشته باشید که نباید در این کار زیاده روی کنید. زیرا سفت شدن بیش از حد ژله هم چندان خوشایند نیست و آن بافت دوست داشتنی خود را از دست می دهد.

نحوه درآوردن ژله از قالب

جنس قالبی که برای عمل آوردن ژله استفاده می کنید، رابطه مستقیمی با شکل آن خواهد داشت. اگرچه در ادامه قالب های مختلف را تا حدودی آنالیز خواهیم کرد که در انتخاب برترین گزینه برای شما مناسب است، اما کار کردن با هر یک از آن ها هم جزء فاکتورهایی است که اگر نسبت به آن آگاهی نداشته باشید، می تواند اصلی ترین علت چسبیدن ژله به ظرف باشد. این پارامترها برای هر یک از قالب ها متفاوت خواهد بود که در ادامه آن ها را آنالیز خواهیم کرد.

1.قالب پیرکس

قالب های پیرکس نسبت به دو قالب دیگر استفاده کمتری دارند، اما باز هم افرادی هستند که ممکن است بخواهند از این نوع قالب استفاده نمایند. از آنجایی که پیرکس جنس شیشه ای دارد، احتمال شنماینده بودن آن بسیار بالاست. پس از خنک کردن یا گرم کردن یکباره قالب کاملاً خودداری کنید. بنابراین قبل از ریختن مایع ژله درون آن، قالب را هم دمای محیط کنید.

برای درآوردن ژله از این نوع قالب کافیست قبل از اینکه ژله را درون ظرف بریزید، کمی قالب را خیس کنید و بعد از آن مایع را درون آن ریخته و در فریزر قرار دهید. بعد از بستن ژله برای جلوگیری از شکستن طرف، آن را درون آب گرم قرار ندهید. همین که چند دقیقه ای ظرف را بیرون یخچال قرار دهید کفایت می نماید. در سرانجام با یک چاقوی نوک تیز و انگشتان لبه های ژله را از پیرکس جدا کنید و روی ظرف مورد نظر برگردانید.

2. قالب های سیلیکونی و پلاستیکی

روغن مالیدن به کف قالب های پلاستیکی و سیلیکونی، اولین کاری است که می توانید برای جلوگیری از خراب شدن و چسبیدن ژله به ظرف انجام دهید. دقت داشته باشید که نباید از روغن زیادی بهره ببرید که بر مزه ژله تاثیرگذار باشد. در مرحله بعد کف قالب را شکر بپاشید و در فریزر برای 20 دقیقه قرار دهید و بعد از آن ژله را درون قالب مورد نظر بریزید.

پس از بستن ژله، برای درآوردن این دسر از قالب های سیلیکونی و پلاستیکی، چند راه حل پیش رو دارید. استفاده از بخار آب گرم یا قرار دادن ظرف در آب گرم ملایم در حدود 20 ثانیه از جمله این راه حلهاست. سپس ماننده شیوه قبل لبه های ژله را از قالب جدا نموده و با کمی ضربه زدن به قالب، دسر را به طور کامل از طرف جدا کنید.

3. قالب فلزی

شاید قالب های فلزی انعطاف پذیری قالب های سیلیکونی را نداشته باشند، اما هنوز محبوبیت خود را در تهیه کردن ژله حفظ نموده اند. برای استفاده از این قالب هم درست مثل قالب سیلیکونی باید قبل از ریختن ژله داخل ظرف، آن را در فریزر سرد کنید. با این تفاوت که به جای استفاده از روغن، کف قالب را باید با آب مرطوب کنید. با این کار باعث سرد شدن قالب با یک لایه نازک رطوبت یخ بسته می شوید که در جدا شدن ژله در سرانجام بسیار کاربردی عمل می نماید.

در سرانجام برای جدا کردن ژله از چنین قالب هایی کار خیلی سختی پیش رو نخواهید داشت. کافیست از گرمادهی با سشوار، یک حوله گرم یا بخار آب گرم بهره ببرید. در صورتی که از سشوار استفاده می کنید باید دقت کنید که در زمان استفاده زیاده روی نکنید تا مانع آب شدن ژله شوید. درست مانند مراحل قبل لبه های ژله را از دیواره های قالب جدا نموده و آن را درون ظرف سرو مورد نظر برگردانید تا مانع چسبیدن ژله به ظرف شوید.

دقت در زمانبدی

از دیگر فاکتورهایی که باید هنگام درست کردن ژله به آن دقت کنید تا نتیجه کار رضایت بخش باشد، زمان بستن ژله است. برای برترین عملکرد در این حالت باید همواره به ژله زمان کافی را بدهید تا خود را بگیرد. برای مثال حتی اگر در دستور اصلی از شما خواسته می گردد که سه ساعت ژله را در یخچال قرار دهید، شما این زمان را بیشتر کنید. هر چه ژله بیشتر در یخچال بماند، ریسک خراب شدن هنگام درآوردن از قالب هم کمتر خواهد شد. از طرفی هرگز به علت کم بودن زمان، از میانبرها مثل قرار دادن ژله در فریزر استفاده نکنید. زیرا با کیفیت مناسبی روبرو نخواهید شد.

نکات مهم هنگام تهیه کردن ژله

  • هنگام تهیه ژله به سایز قالب توجه کنید. برای تست آن می توانید با چند لیوان آب مطمئن شوید که قالب سایز مناسب کار شما خواهد بود یا خیر. این کار خصوصاً برای مواقعی که قرار است از چند بسته ژله بهره ببرید، بسیار کاربردی تر خواهد بود.
  • وقتی قرار است ژله را برگردانید، باید ظرف مورد نظر را مرطوب کنید تا ژله به راحتی در آن حرکت کند. البته مواظب سُر خوردن ژله هم باشید.
  • برای مغذی تر کردن ژله می توانید از انواع میوه در آن بهره ببرید. اما در انتخاب نوع میوه دقت کنید. زیرا بعضی از آن ها باعث می شوند ژله نبندد. این حالت به علت آب انداختن میوه اتفاق می افتد.
  • اضافه کردن بستنی در ژله می تواند هم باعث خوشمزه شدن آن گردد و هم برای بچه ها جذابیت بیشتری داشته باشد.

برترین قالب برای تهیه ژله

شاید انتخاب برترین قالب برای جلوگیری از چسبیدن ژله به ظرف کمی گیج نماینده باشد. زیرا انوع قالب های فلزی، سیلیکونی، پلاستیکی و حتی شیشه ای با اشکال مختلفی در بازار موجود است که کار را کمی سخت می نماید. قالب های فلزی یکی از برترین انتخاب هایی هستند که می توانید برای درست کردن ژله از آن ها یاری بگیرید. این قالب ها دما را به خوبی جذب خود می نمایند. این عامل باعث می گردد تا ژله به خوبی از قالب جدا گردد، اما با ساخت قالب های جدیدتر، نمونه فلزی کمی به حاشیه رانده شده است. به همین علت است که اغلب با این سوال پرتکرار روبرو هستیم که قالب ژله سیلیکونی بهتر است یا پلاستیکی؟

شاید این روزها نام و آوازه قالب های سیلیکونی زیاد به گوش شما خورده باشد. از انعطاف خیلی خوب گرفته تا تنوع اشکال و مهم تر از همه کار کردن در ساده ترین حالت ممکن. اما با تمامی این مزایا برای افرادی که در تهیه ژله چندان مهارت ندارند، این قالب ها انتخاب هوشمندانه ای نیست. برای چنین گروهی پیشنهاد می گردد از قالب های پلاستیکی استفاده نمایند. اما این دو مورد چه تفاوتی دارند؟

در اصل تفاوت این دو خیلی آشکار نیست، اما هر یک مزایا و معایب خود را دارند. برای مثال قالب های سیلیکونی انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند، در مقابل کار کردن با آن ها نسبت به قالب پلاستیکی سخت تر است. هر چند که بعضی قالب های پلاستیکی هنگام استفاده بوی خوشایندی ندارند. از طرفی این قالب های سیلیکونی هستند که در حرارت های بالا و پایین و در برابر رطوبت بسیار مقاوم عمل می نمایند.

حرف پایانی

در این مطلب تمامی علل چسبیدن ژله به ظرف را آنالیز کردیم و به ذکر راه حلهایی پرداختیم که می تواند حسابی در مواقع لازم به شما یاری کند. درست کردن ژله خصوصاً نمونه ها قالبی و ترکیبی، می تواند بسیار هیجان انگیز و نشانه هنر شما باشد. بنابراین حتما در انجام کار دقت و خلاقیت لازم را داشته باشید. برای گرفتن برترین نتیجه و انجام کار به صورت حرفه ای، حتماً ترفندهای این مقاله را به کار بگیرید.

منبع: اسنپ مارکت

به "جلوگیری از چسبیدن ژله به ظرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از چسبیدن ژله به ظرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید