طرز تهیه کیک سیب روسی

به گزارش وبلاگ مستند، خبرنگارانـ کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر جهان هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام هواداران خاص خود را دارند. کیک سیب معروف به روسی یکی از انواع کیک های میوه ای است که برای تهیه آن از سیب تازه استفاده می گردد. این کیک به علت داشتن سیب و دارچین عطر و طعم بسیار دلچسبی دارد و می تواند یک عصرانه خوشمزه همراه با چای برای روز های سرد پاییز باشد. در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک سیب روسی همراه با نکات مهم و فوت و فن های مربوط به تهیه کیک در منزل تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

طرز تهیه کیک سیب روسی

مواد لازم برای تهیه کیک سیب روسی

آرد سفید قنادی: 180 گرم

تخم مرغ: 2 عدد

شکر: 80 گرم

شیر: 125 گرم

کره: 30 گرم

بکینگ پودر: 1 قاشق مرباخوری

وانیل: یک چهارم قاشق چای خوری

پودر دارچین: به مقدار لازم

سیب: 2 عدد

پرک بادام: به مقدار لازم

نکات مهم برای تهیه کیک در منزل

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از آغاز همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. بعلاوه برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می گردد و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می گردد.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نگردد و این مسئله به این علت است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم نموده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می نمایند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می نمایند، این دما روی درجه 185 حاصل می گردد. اگر زیاد با فر کار ننموده اید و دمای فرتان را نمی دانید، برترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می گردد، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می گردد، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی مقدار های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. مقدار گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه مقدار گیری کنید، برای مقدار گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می نمایند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت مقدار ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همواره زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با یاری لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد. خیلی از افراد فکر می نمایند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همواره باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد احتیاج به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به مقدار ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی بهره ببرید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت نموده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این علت باشد که از آرد مرغوب استفاده ننموده اید.

طرز تهیه کیک سیب روسی

1 ـ برای آغاز کار ابتدا آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط و سه بار الک کنید.

2 ـ تخم مرغ ها را داخل یک کاسه مناسب بریزید و وانیل و شکر را به آن اضافه کنید. حالا با همزن برقی به مدت 5 دقیقه ترکیب تخم مرغ و وانیل و شکر را هم بزنید تا کرم رنگ و کش دار گردد.

3 ـ کره را که نیم ساعت قبل از یخچال خارج نموده اید و کاملا نرم شده است، همراه با شیر به مواد بالا اضافه کنید و سی ثانیه دیگر با همزن برقی بزنید؛ سپس همزن را خاموش کنید و کنار بگذارید.

4 ـ در این مرحله ترکیب آرد و بکینگ پودر را کم کم و طی دو مرحله به مواد کیک اضافه کنید و با لیسک از یک جهت هم بزنید تا آرد کاملا باز گردد و حالت گلوله ای نداشته باشد.

5 ـ کف قالب مورد نظرتان را کاغذ روغنی پهن کنید و دیواره های قالب را با کره سرد چرب کنید و کمی آرد بپاشید. حالا مایه کیک را داخل قالب بریزید. سیب ها را به صورت حلقه ای یا هلالی و خیلی نازک برش بزنید و روی کیک و دورتادور قالب بچینید. حالا یک قاشق شکر و یک قاشق کره آب شده را روی برش های سیب بریزید و در آخر کمی پرک بادام بپاشید. قالب کیک را داخل فر 180 درجه سانتیگراد که از قبل گرم نموده اید، به مدت 35 تا 40 دقیقه بگذارید تا بپزد. بعد از اینکه کیک پخت، قالب را از فر خارج کنید و اجازه بدهید کاملا خنک گردد؛ سپس کیک را از قالب بیرون بیاورید. برای تزیین روی کیک کمی پودر دارچین بپاشید. نوش جان.

منبع: فرارو

به "طرز تهیه کیک سیب روسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک سیب روسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید