اسناد محرمانه از تلاش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن

به گزارش وبلاگ مستند، شبکه الجزیره اسنادی محرمانه از دولت سعودی افشا کرده که بیانگر تلاش طولانی مدت عربستان حتی قبل از آغاز جنگ ویرانگر آن ضد یمن برای تجزیه این کشور است.

اسناد محرمانه از تلاش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ مستند، یک سری اسناد محرمانه متعلق به دولت سعودی افشا شده است که نشان می دهد استراتژی عربستان در یمن مبتنی بر تجزیه این کشور از طریق حمایت از نهاد های مختلف به منظور ابقای طرف های قبیله ای و سیاسی در یمن، همراه با تحریک برخی نیرو ها علیه نیرو های دیگر در راستای منافع ریاض بوده است.

این اسناد متعلق به بعد از سال 2011 تا 2015 یعنی زمانی که عربستان حمله نظامی خود ضد یمن را آغاز کرد٬ بوده است و نشان می دهد که اطلاعات عربستان همه برنامه های جنبش انصارالله و مناطق تحت سیطره و انبار های تسلیحاتی آن را تحت نظر داشته است.

این اسناد که توسط کانال ماهواره ای الجزیره افشا شده است نشان می دهد که موضع عربستان در قبال نیرو ها و شخصیت های جدایی طلب جنوب یمن، حمایت از قبیله ها به دور از نظارت دولت بود.

این اسناد نشان می دهد که عربستان از سال 2011 از خلال تقویت سیاست های خود در یمن٬ این کشور را به شرایط بحرانی کنونی رسانده است.

طبق اسناد مذکور٬ عربستان سعودی در تلاش بود با جدایی جنوب یمن به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای حل آنچه مسئله جنوب می خواند برخورد کند؛ درحالی که همه تلاش های ریاض برای سوءاستفاده از شرایط پرتنش جنوب یمن و اعتراضات آن در راستای منافع خودش بود.

همچنین این اسناد محرمانه بیانگر وجود نقش برخی نیرو های جنوبی برای جدایی٬ و موفقیت آن ها پس از امضای ابتکار خلیج فارس در 2011 بود که با حمایت عربستان انجام شد. طبق این ابتکار عربستان مدعی شده بود که از دولت یمن و تمامیت ارضی آن حمایت می کند که واقعیت روی زمین کاملاً عکس این ادعا را ثابت کرد.

اسناد محرمانه کشف شده نشان می دهد که عربستان دستور جاسوسی در جلسات جنوب یمن را که تحت نظارت بین المللی انجام می شد صادر کرده و برخی طرف های حاضر در آن نشست ها را برای ارائه گزارش از اظهاراتی که در جلسات مطرح می شد اجیر کرده بود.

در این میان سندی با عنوان بسیار محرمانه صورت جلسه نشست کمیته بررسی تخصیصات شیوخ یمنی که توسط دفتر مشاور وزیر کشور برای امور امنیتی صادر شده است٬ نشان می دهد که عربستان در تلاش برای حمایت دائمی از تقویت قدرت قبیله ای از خلال ارائه کمک های مادی به برخی شیوخ یمنی بود تا دستورات و سیاست های ریاض را اجرا کنند. در این سند آمده است که میزان حمایت عربستان از بزرگان این قبایل با توجه به اهمیت هر قبیله و میزان تعهد بزرگان آن برای اجرای دستورالعمل های ریاض به دور از اختیارات دولت یمن تعیین می شد.

طبق اسناد موجود٬ عربستان درخواست های حمایتی را که از جانب مقامات یمنی در آن دوره یعنی زمانی که عبدربه منصور هادی رئیس جمهور رسمی یمن بود مطرح می شد، نادیده می گرفت؛ درحالی که مبالغ چشمگیری را صرف حمایت از شیوخ قبیله ها برای اجرای پروژه های خود در یمن و جلب وفاداری قبایل می کرد.

طبق اسناد٬ عربستان شماری از قبایل را برای جنگ با قبایل و طرف های دیگری که مخالف سیاست های ریاض بودند اجیر می کرد تا از تضمین اجرای سیاست های خود توسط قبایل به دور از دولت یمن اطمینان یابد.

این اسناد محرمانه نشان می دهد که ریاض برای مدیریت و اجرای عملیات های فردی خارج از اختیارات دولت مستعفی، مستقیماً با شیوخ قبیله های یمن در ارتباط بود؛ در حالی که مقامات سعودی می توانستند از طریق قدرت دولت یمن هماهنگی های لازم را انجام دهند، اما آن ها مشتاق بودند که با تقویت قبایل و حمایت از آن ها با پول و اسلحه، اقتدار دولت را از بین ببرند.

همچنین بر اساس اطلاعات اسناد مذکور٬ عربستان بعد از امضای طرح ابتکار خلیج فارس در حالی که ادعا می کرد حامی حاکمیت یمن است٬ از هرگونه تلاش برای بازسازی صعده جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اسناد محرمانه از تلاش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسناد محرمانه از تلاش های طولانی عربستان برای تجزیه یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید