از ظرفیت تشکل ها در پژوهش های حوزه انرژی استفاده شود

به گزارش وبلاگ مستند، نشست کمیسیون انرژی اتاق ایران به ریاست آرش نجفی و با حضور اعضای کمیسیون انرژی، تشکل های فعال در حوزه انرژی برگزار شد. در ابتدای نشست آرش نجفی از لزوم تعامل کمیسیون انرژی با مرکز پژوهش های اتاق ایران گفت؛ بر اساس گفت وگوی قبلی قرار است پژوهش های حوزه انرژی با نظر کمیسیون انجام شود؛ باید در انتخاب موضوع، فرایند انجام پژوهش ها تشکل های حوزه انرژی با مرکز پژوهش های اتاق ایران همکاری داشته باشند.

از ظرفیت تشکل ها در پژوهش های حوزه انرژی استفاده شود

نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران نیز با حضور در این نشست با اشاره به آغاز دور نوی از همکاری های کمیسیون انرژی با مرکز پژوهش های اتاق ایران ضمن تاکید بر لزوم پیگیری درباره طراحی قراردادهای تیپ در حوزه پیمانکاری برق که امروز یکی از نواقص صنعت به شمار می آید، گفت: توجه به برنامه هفتم و بودجه 1401 در حوزه صنعت برق و حتی در سطح کلان تر یعنی انرژی از اولویت بالایی برخوردار است.

او همچنین از ظرفیت اوراق و صرفه جویی برای پیشبرد اهداف انرژی سخن گفت و ادامه داد: دولت دیگر منابعی ندارد که برای پیشبرد اهداف صرف کند. بنابراین اگر قرار باشد صنعت برق کشور توسعه پیدا کند لازم است به کمک اوراق و صرفه جویی، منابع لازم را تأمین کرده و سرمایه گذاری نو در صنعت را پیگیری کنیم.

بعد از آن نصرت الله سیفی درباره لزوم استقلال نهادهای پژوهشی گفت که نباید دخالت انجمن ها و تشکل ها در فرایند پژوهش ها باعث تغییر راستا باشد. به عنوان مثال مشاورها افرادی ذی نفعی نیستند و برای همین در انجام پژوهش ها و ارائه نظرات خود بی طرف هستند. باید جلوی دخالت های ذی نفعان گرفته شود مگر اینکه مرکز پژوهش ها درنهایت جلوی این دخالت ها را بگیرد.

در ادامه نجفی تاکید کرد که قرار است از بدنه کارشناسی تشکل ها در انجام پژوهش ها استفاده شود نه از مدیران اجرایی آن.

بعد از آن فریدون اسعدی نماینده مرکز پژوهش های اتاق ایران در کمیسیون انرژی اتاق ایران هم به لزوم بی طرف بودن پژوهش ها تاکید کرد؛ هدف اصلی ما این است که در همه پژوهش ها مسئله ملی در نظر گرفته شود نه مسئله بخشی.

در ادامه معصومه تاج میری مشاور کمیسیون انرژی پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد کمیسیون انرژی اتاق ایران و برنامه ادامه راستا ارائه کرد که هرکدام از حاضران نظراتی را برای بهبود این پیشنهادها ارائه کردند و قرار شد این پیشنهادها اصلاح و تکمیل شود و درنهایت در اختیار اعضای کمیسیون انرژی اتاق ایران برای نظرخواهی نهایی قرار گیرد.

نجفی ادامه به مسائل کلان حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در حوزه نفت، بحث امروز نبود سرمایه لازم برای استخراج و بهره برداری مناسب نفت است. مشکل صنعت در استخراج و اکتشاف در عدم استفاده از اعتبار لازم است تا به عنوان ضمانت از آن بهره گیرند. فرایند غلط مذاکره در فروش نفت باعث شده سرمایه گذار مناسب نداشته باشیم و این سبب شده که تحریم جدی تری در صنعت داشته باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران به مسئله امنیت صادرات اشاره کرد: امنیت صادرت انرژی مسئله مهمی است و اگر به این موضوع توجه شود با هر بازی سیاسی درگیر عدم فروش و چالش نمی شویم.

نجفی، رئیس کمیسیون انرژی در ادامه گفت: راهکار بخش خصوصی در نفت و برق رگلاتوری در صنعت برق و نفت است. اتاق ایران و کمیسیون انرژی اتاق ایران با همکاری شورای رقابت آیین نامه ها را تدوین کرده و علی رغم مخالفت دولت تا مرحله موافقت و رفتن به مجلس هم رفته ولی وزیر نیرو درخواست کرده که این طرح به وزارت نیرو برشود.

او ادامه داد: امیدواریم از نگاه و نظر بخش خصوصی، نماینده اتاق و تشکل ها و تولیدکننده های حوزه انرژی در مرحله بازنگری استفاده شود. اما می توان این را به جرات گفت که معطلی این طرح در دولت یا مجلس قطعاً به ضرر دولت است. درخواست ما این است اگر دولت نظری در این حوزه دارد جلسه هم اندیشی برگزار کند و زحمت 5 ساله را هدر ندهند. انحصارگرایی و قدرت طلبی دولت ها به نفع هیچ کشور و دولتی نیست. سیستم دستوری نباشد و عقلانیت معیار عمل باشد. رگلاتوری نفت یکی از همین راه هاست. در صنعت برق امیدواریم به این مسئله توجه شود.

او ادامه داد: باید همه مطالبات خود را با همراهی و همکاری هم و با منطق پیگیری کنیم.

در این نشست حامد فرنام، مشاور کمیسیون انرژی اتاق ایران و فرهاد قلیچ خانی، مشاور عالی انجمن بهینه سازی انرژی ایران درباره هدف گذاری برای کمیسیون انرژی اتاق ایران گفتند: اگر کمیسیون چند هدف مشخص برای خود انتخاب کند و بخواهد آن ها را پیگیری کند، حتماً موفقیت بیشتری کسب می کند تا اینکه چندین هدف انتخاب کند و فرصت بررسی هیچ کدام را نداشته باشد. از طرفی کمیسیون می تواند با نهادهای علمی و دانشگاهی و مراکز نوآوری همکاری نزدیکی داشته باشد.

بعد از سید تقی حجازی، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت که باید از پراکنده کاری پرهیز شود و هم راستا و همراه باهم کار کنیم؛ باید صدای واحدی از انجمن ها و تشکل های صنفی بلند شود و از موازی کاری پرهیز شود. باید طرح هایی برای افزایش راندمان صنعت انرژی ارائه شود و در این راستا ازنظر و نگاه انجمن و تشکل های تخصصی هم استفاده شود.

در ادامه قرار شد که کمیته های تخصصی در کمیسیون انرژی تشکیل شود و این کمیته ها می توانند با نهادهای علمی و سیاست گذاری تأمل داشته باشند.

درنهایت نصرت الله سیفی به عنوان مشاور ارشد کمیسیون انرژی اتاق ایران معرفی شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "از ظرفیت تشکل ها در پژوهش های حوزه انرژی استفاده شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ظرفیت تشکل ها در پژوهش های حوزه انرژی استفاده شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید