مالیات بر عایدی سکه و مسکن چطور اجرایی می شود؟

به گزارش وبلاگ مستند، عباس آرگون در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: کلیات طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه از سوی مجلس تصویب شده و در حال حاضر کمیسیون اقتصادی کار بر روی جزئیات آن را ادامه می دهد. اقتصادیات بر عایدی سکه و مسکن (سرمایه) در بسیاری از کشورهای پیشرفته اجرایی می شود و در ایران هم پیگیری برای اجرایش آغاز شده است.

مالیات بر عایدی سکه و مسکن چطور اجرایی می شود؟

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها این نوع مالیات با هدف محدود کردن فعالیت های غیر مولد اجرایی می شود، بیان نمود: یکی از اصلی ترین معضلاتی که اقتصاد ایران در سال های گذشته با آن روبرو بوده، فعالیت های سوداگرانه است و این مالیات می تواند راستا این سودجویی را محدود کند.

عضو اتاق بازرگانی تهران درباره نحوه اجرای مالیات بر درآمد سکه و مسکن (سرمایه) توضیح داد: املاک با انواع کاربری و کاربرد و حق واگذاری محل، مسکوک طلا، شمش طلا، طلای آب شده، زیورآلات از جنس طلا و پلاتین و جواهرآلات، انواع ارز خارجی و انواع وسیله نقلیه موتوری زمینی از جمله دارایی های مشمول این طرح هستند. طبق این قانون در صورتی که فرد از خرید و فروش طلا، ارز، مسکن و خودرو سود کند باید بخشی از آن را به نام مالیات پرداخت کند. هرچه سود ناشی از رشد قیمت ها در بازه زمانی کوتاه مدت تری اتفاق افتاده باشد، نرخ آن بالاتر خواهد رفت.

او در ادامه با اشاره به هدف نمایندگان مجلس از تصویب قانون مالیات بر درآمد سرمایه، کاهش میزان سود سرمایه گذاری در بازارهای غیرمولد و کم کردن جذابیت این بازارها، حمایت از تولید و افزایش انگیزه سرمایه گذاری در بازارهای مولد و رونق بخشی به تولید از طریق هدایت سرمایه ها، کاهش نوسانات بازارهای خودرو، مسکن، طلا و ارز، کاهش سفته بازی و واسطه گری و جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی در بازارها را جزو دیگر اهداف این طرح برشمرد.

ضروت توجه به مساله تورم

آرگون در بخش دیگری از سخنان خود به برخی نکات قابل تامل در این طرح از منظر تورم، ضرورت وجود قوانین جامع و شفاف، خروج سرمایه، کند شدن نقدشوندگی دارایی ها، ضرورت اجرای همزمان در تمام بازارها و فراهم بودن زیرساخت ها پرداخت و گفت: در کشور ما به دلیل تورم بالا، آنچه به نام تفاوت قیمت خرید و فروش مشاهده می شود، درآمد سرمایه نیست بلکه به طور تعیین منعکس کننده تورم است.

وی گفت: بنابراین، در کشوری مانند ایران که میزان تورم بالاست، مالیات بر درآمد سکه و مسکن (سرمایه) باید با کسر تورم اجرا شود و مالیات از خالص درآمد اخذ شود. دریافت این مالیات بدون کسر تورم ناعادلانه است. به بیان ساده تر، در شرایطی که برای مثال نرخ تورم 40 درصد است و قیمت دارایی 20 درصد رشد کرده، اگر صاحب آن دارایی، نه تنها سود نکرده بلکه ارزش واقعی سرمایه اش کاهش هم پیدا کرده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان وبلاگ مستند بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "مالیات بر عایدی سکه و مسکن چطور اجرایی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات بر عایدی سکه و مسکن چطور اجرایی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید