علت افزایش قیمت قطعات خودرو در مشهد چیست؟

به گزارش وبلاگ مستند، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد گفت: قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار مشهد از ابتدای امسال تا به امروز 10 تا 40 درصد افزایش داشته است.

علت افزایش قیمت قطعات خودرو در مشهد چیست؟

به گزارش از ، علیرضا اردکانی فرد رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد گفت: گرانی لوازم یدکی خودرو بیشتر مربوط به خودرو های داخلی است. قطعات خودرو های خارجی در چند وقت اخیر نوسان قیمت زیادی نداشته اند. قطعات فلزی، چدنی و پلاستیک خودرو در دو ماه اخیر گران شده اند.

حمیدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور از افزایش دست کم 25 درصدی قیمت قطعات خودرو خبر داد و گفت: به نام نمونه فولاد را در گذشته به قیمت 8000 تومان می خریدیم اما امسال قیمتش به 22هزار تومان رسیده است با این تفاصیل می توان گفت که اکنون شاهد افزایش قیمت قطعات خودرو در بازار هستیم.

هزینه های کارگری یا افزایش قیمت مواد اولیه؟

کارخانه ها دلیل گرانی این قطعات را افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه های کارگری بیان می کنند. به نام نمونه سال گذشته قیمت پشتی پلاستیکی 26 هزار تومان بود اما امسال 53 هزار تومان شده است. گرانی سبب می شود حاشیه سود تولیدکنندگان زیرپله ای افزایش یابد و تولید برای آن ها صرفه اقتصادی داشته باشد از این رو زمینه برای توزیع کالا های غیر استاندارد در بازار فراهم می شود.

افزایش هزینه تولید

محمدمهدی شکورزاده رئیس انجمن قطعه سازان خراسان رضوی با بیان اینکه هزینه تمام شده تولید به دلیل زیاد شدن هزینه تأمین مواد اولیه مانند فولاد افزایش یافته است گفت: علاوه بر این افزایش هزینه های نیروی انسانی و خدمات دولتی سبب رشد هزینه های تمام شده تولید قطعه شده است از همین رو قیمت ها افزایش یافته است و گرانی های اخیر به دلیل رشد عوامل داخلی تولید صورت گرفته است.

او با بیان اینکه برخی ها با کاهش قیمت دلار انتظار دارند که قیمت قطعات خودرو هم کاهش بیابد، افزود: با این حال باید توجه کرد که مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان با دلار گران تر ثبت سفارش شده و هنوز با قیمت های ارز نو مواد اولیه دراختیار تولیدکننده قرار نگرفته است. به این مسئله هم باید توجه کرد که حتی با درنظر گرفتن کاهش قیمت دلار افزایش قیمت عوامل داخلی، سبب گران تر شدن لوازم یدکی شده است.

رئیس انجمن قطعه سازان خراسان رضوی ادامه داد: آمار های رسمی نشان می دهد که تورم تولیدکننده در چند ماه گذشته رشد زیادی داشته است بدیهی است که این رشد تورم به فاصله کوتاهی خود را در بازار نشان دهد. اگر می خواهیم بازار لوازم یدکی به ثبات برسد باید تلاش کنیم تورم برای تولیدکننده کاهش بیابد.

شکورزاده ضمن ابراز نگرانی از کاهش بیش ازحد قیمت دلار در بازار بیان نمود: اگر دلار ارزان تر شود و قیمتش به کمتر از 22 هزار تومان برسد زمینه برای واردات لوازم یدکی از خارج کشور فراهم می شود و مزیت صادرات تولیدات داخلی هم از بین می رود. اکنون تولیدکنندگان با احتساب دلار گران تر اقدام به توسعه واحد های خود کرده اند و درصورتی که در های واردات باز شود تولیدکنندگان خراسانی دچار مشکل می شوند.

منبع: شهرآرانیوز

/ص.ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "علت افزایش قیمت قطعات خودرو در مشهد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش قیمت قطعات خودرو در مشهد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید