صادرات تخم مرغ آزاد شد

به گزارش وبلاگ مستند، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار اعلام نمود بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار صادرات تخم مرغ آزاد شد.

صادرات تخم مرغ آزاد شد

به گزارش وبلاگ مستند ، فارس نوشت: ناصر نبی پور رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در استان تهران درباره شرایط صادرات تخم مرغ گفت: ستاد تنظیم بازار روز گذشته صادرات تخم مرغ را با اعمال عوارض 4 هزار تومان برای هر کیلو آزاد کرد.

این مقام مسئول که از اعمال عوارض 4 هزار تومانی برای صادرات تخم مرغ رضایت نداشت گفت: باید شرایط طوری باشد که با توجه به مازاد تخم مرغ در کشور شرایط به نفع فراوری نماینده باشد.

قیمت تخم مرغ طی یک ماه گذشته در هر کیلو 10 هزار تومان افزایش یافت یعنی هر شانه از کیلویی 15 هزار تومان به 25 هزار تومان رسید و این ابهام وجود دارد که آیا با صادرات این محصول قیمت تخم مرغ دوباره افزایش خواهد یافت؟ از آن جایی که تخم مرغ غذای فقرا محسوب شده و در سبد مصرفی خانوار وزن قابل توجهی دارد افزایش دوباره قیمت این محصول سفره مردم را تحت فشار قرار خواهد داد.

اما رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران نظر متفاوتی دارد و معتقد است تخم مرغ بسیار ارزان است. یعنی فراوری نمایندگان ارزان می فروشند اما زمانی که این محصول به بازار می رسد قیمت بسیار گران تری پیدا می نماید.

نبی پور در این باره گفت: فراوری نماینده هر شانه تخم مرغ را 15 هزار تومان درب مرغداری می فروشد اما شنیده ها حاکی است که قیمت همین شانه تخم مرغ به 25 هزار تومان فروخته می شود یعنی 10 هزار تومان در هر شانه افزایش می دهند.

وی اضافه نمود: طبق تصمیم وزارت جهاد کشاورزی قرار بود هر کیلو تخم مرغ را 9500 تومان یعنی شانه ای 20 هزار تومان از فراوری نماینده خریداری نمایند اما اکنون شانه ای 15هزار تومان می خرند.

*شرایط تامین خوراک دام اسفناک است

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره شرایط تامین خوراک دام و طیور گفت: شرایط بسیار اسفناک است. قیمت مصوب سویا کیلویی 2600 تومان است اما ما آن را به قیمت کیلویی 8 هزار تومان خریداری می کنیم. ذرت 1500 تومانی را هم 2600 تومان به فراوری نمایندگان می فروشند.

نبی پور اضافه نمود: شرایط ریز مغذی ها هم بسیار فاجعه است و رشد 300 تا 400 درصدی داشته است. این ریزمغذی ها قبلا 22 هزار تومان بود و الان آنها را 90 هزار تومان خریداری می کنیم.

به گزارش فارس تصمیمات دولت باید پیشگیرانه باشد.اما پس از اینکه اتفاقات عجیبی در حوزه فراوری به وقوع می پیوندد تازه دولت به فکر این است که چه کار کند و به گفته فراوری نمایندگان این تصمیمات هیچ دردی را دوا نمی نماید چون آب رفته به جوی برنمی شود. چندین ماه است که قیمت مرغ و تخم مرغ به یک باره گران شده است. درعین حال فراوری نمایندگان هم از مازاد فراوری گلایه داشتند. کنترل اینها احتیاج به تصمیم مناسب و به موقع دارد و پس از اینکه قیمت ها افزایش های نجومی یافت اکنون تصمیم به صادرات برای دلخوشی صادرنمایندگان گرفته شده که چه بسا محتمل است ضرر مضاعفی را به مصرف نمایندگان تحمیل کند.

منبع: جام جم آنلاین

به "صادرات تخم مرغ آزاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات تخم مرغ آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید