جراحی دندان عقل نهفته چگونه است؟

به گزارش وبلاگ مستند، دندان عقل نهفته از جمله دندان های عقل است که بایستی قبل از ایجاد خطر برای دیگر دندان ها جراحی شود. با چگونگی جراحی دندان عقل نهفته آشنا شوید

جراحی دندان عقل نهفته چگونه است؟

همه ما بارها با مشکلاتی که دندان های عقل برایمان به وجود آورده اند برخورد نموده ایم. این دندان ها در کجا قرار گرفته اند؟ دندان های عقل نهفته چه دندان هایی هستند؟ چگونه می توان آن ها را خارج کرد؟ و هزاران سوال دیگر که بایستی پاسخی برای آن ها بدست بیاوریم. در ادامه به آنالیز صندلی، جراحی و بهبودی دندان عقل نهفته خواهیم پرداخت.

دندان عقل در کجا قرار گرفته است؟

دندانهای عقل آخرین دندان هایی می باشند که در سن حدود 18 تا 20 سالگی در دهان ظاهر می شوند. هر فرد چهار دندان عقل خواهد داشت که می توانند بطور کامل ،نیمه رویش یافته و یا نهفته بمانند .چنانچه دندان های عقل نابجا رویش کند و یا فرد نتواند بهداشت آن را خوب رعایت کند و یا باعث گیر غذایی شود و یا باعث التهاب ودرد در ناحیه شود معمولاً پیشنهاد می شود تا بیمار برای خارج کردن آن اقدام نماید.

چگونه می توان وجود یا عدم وجود نهفتگی در دندان را آنالیز کرد؟

دندان های عقل بالاترین شیوع نهفتگی را دارند و علت آن تغییر رژیم غذایی انسانها در طول سالیان است. لزوم آنالیز وجود یا عدم وجود و نهفتگی دندانهای عقل امری ثابت شده است و به وسیله یک رادیو گرافی (ترجیحا پانورامیک) قابل آنالیز می باشد.

جراحی دندان عقل نهفته

برخی از دندان های عقل نهفته به جراحی دندان عقل احتیاجی ندارند، اما در مواردی که این دندان ها باعث بروز علائمی می شوند، معمولاً یک دندانپزشک یا جراح دهان و دندان آن ها را به وسیله عمل جراحی سرپایی می کشد. بسته به شدت عارضه، ممکن است از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده شود. در کلینیک برای انجام این عمل، ابتدا یک برش در لثه ایجاد می شود و پیش از کشیدن خود دندان، هرگونه استخوانی که مانع خروج آن است برداشته می شود. سپس، برش ایجاد شده به وسیله بخیه بسته می شود و روی جای دندان کشیده شده گاز استریل قرار داده می شود.

اگر دندان خیلی بزرگتر از آن باشد که بتوان آن را به صورت یک تکه بیرون کشید، و یا اینکه آن دندان کج رشد نموده باشد، جراح با یاری یک دریل آن را چند تکه می نماید. کشیدن دندان به صورت چند تکه آسیب کمتری به بیمار می رساند. هدف از این کار این است که بیماران تا حد ممکن احساس راحتی نمایند. اگر دندان دچار عفونت شده باشد جراحی دندان عقل نهفته به تأخیر می افتد، که در این صورت دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز نموده و یک هفته تا 10 روز صبر می نماید.

خطر نکشیدن دندان عقل نهفته

از آنجا که استخوان های افراد کمتر از 30 سال انعطاف پذیرتر هستند، کشیدن دندان های عقل در این سنین آسان تر است. گاهی اوقات دندان های عقل نهفته ای که هیچ گونه مسئله ای برای لثه و دندان ها ایجاد نمی نمایند احتیاجی به کشیدن دندان عقل ندارند.

نکشیدن دندان های نهفته می تواند باعث بروز عوارضی جدی شود، از جمله:

 • ایجاد کیست در اطراف دندان که می تواند باعث ایجاد شیاری در استخوان فک شده و دندان های مجاور را تخریب کند.
 • عفونت دندان یا لثه
 • ناراحتی مزمن دهان
 • به هم ریختگی دندان ها
 • به وجود آمدن پلاک های دندانی که بین دندان ها و لثه گیر می نمایند.

بهبودی پس از کشیدن دندان عقل نهفته

 1. زمان بهبودی کشیدن دندان عقل نهفته بین پنج تا هفت روز است و ناحیه لثه بین سه تا چهار هفته به طور کامل بهبود پیدا می نماید. در صورتی که فک در طول مراحل کشیدن دندان آسیب ببنید، ریکاوری کامل تا شش ماه طول می کشد.
 2. در طول 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل، کمی خونریزی را باید انتظار داشته باشید. برای کنترل خونریزی، یک قطعه گاز تمیز مرطوب را می توانید روی ناحیه دندان کشیده شده قرار دهید. فشار شدید به مدت 45 دقیقه باعت توقف خونریزی می شود.
 3. چای کیسه ای نیز جایگزین مناسبی برای گاز است و از خونریزی جلوگیری می نماید و با داشتن اسید تانیک، به شکل گیری لخته خون یاری می گیرد. در صورتی که برای مدتی طولانی دچار خونریزی شدید هستید ، با جراح یا دندان پزشک خود تماس بگیرید.
 4. در صورتی که دندان عقل نهفته باشد و باید از زیر سطح خط لثه بیرون کشیده شود، به بخیه احتیاج است. در صورتی که بخیه ها جذب نشوند، باید پس از عمل شکافته شوند. جراح دهان برای مراجعه به مطب برای خارج کردن بخیه ها با شما صحبت می نماید.
 5. ورم صورت نیز پس از کشیدن دندان عقل قابل انتظار است. برای تسکین ورم، یخ را در یک تکه پارچه بپیچید و آن را روی ناحیه صورت که ورم نموده است قرار دهید. یخ باید برای 10 دقیقه استفاده شود و به مدت بیست دقیقه برداشته و سپس دوباره قرار داده شود. این چرخه در طول 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان اغلب هر قدر که احتیاج است باید تکرار شود.
 6. برای درد و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان، پزشک داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز می نماید. همچنین قبل از انجام این جراحی داروی آنتی بیوتک به منظور از بین بردن هر گونه عفونت در بافت دور دندان های عقل توصیه می شود. پس از کشیدن دندان عقل، باید برای جلوگیری از هر گونه عفونت بیشتر، به مصرف این داروها ادامه دهید.

گردآوری: مجله اینترنتی وبلاگ مستند

منبع: ستاره

به "جراحی دندان عقل نهفته چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراحی دندان عقل نهفته چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید