بحران گارانتی در بازار لوازم خانگی

به گزارش وبلاگ مستند، سـه راه امین حضور در نزدیکی محله سرچشمه، بورس فروش لوازم خانگی برقی در تهران است، جایی که هم تولیدات داخلی را می توان در آن خرید و هم دسترسی به کالا های خارجی اعم از واردات رسمی و قاچاق، به راحتی میسر است تا جایی که بعضی از فعالان این بازار با ارسال پیامک هایی به وسیله خطوط تلفن 0918، خود را فروشنده ای اهل بانه معرفی می نمایند، اما بعد از ارسال لوازم خانگی واردات غیررسمی، تعیین می گردد که مبدا ارسال، انبار های امین حضور بوده است.

بحران گارانتی در بازار لوازم خانگی

به گزارش دنیای اقتصاد، محدودیت های متعددی که در راستا واردات رسمی لوازم خانگی ایجاد شده، اعم از فهرست های ممنوعه ابلاغی وزارت صمت یا کالا هایی که واردات یا ترخیص آن ها با سختی های تحریمی و بوروکراسی روبرو شده است، بار دیگر موجب رونق لوازم خانگی قاچاق شده است. رونقی که از یکسو دولت را از درآمد های خود نظیر عوارض گمرکی و مالیات های مرتبط محروم می نماید، از سویی شرایط رقابت برای تولیدنمایندگان داخلی را سخت می نماید و از سوی دیگر، با افزایش کالا های تقلبی یا فاقد گارانتی و نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش، موجب تضییع حقوق مصرف نماینده می گردد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در این خصوص می گوید: لوازم خانگی که به کشور قاچاق می شوند به هیچ عنوان گارانتی ندارند.

به گفته اکبر پازوکی، متاسفانه همچنان حجم ناچیزی از احتیاج بازار لوازم خانگی کشور به وسیله کالا های خارجی و وارداتی تامین می گردد که این کالا های خارجی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول پس از اعمال ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور وارد شده اند که هیچ مسئله ای درخصوص فروش آن ها وجود ندارد و توسط شرکت های معتبر گارانتی های معتبر را دریافت می نمایند، اما دسته دوم پس از اعمال ممنوعیت و به صورت قاچاق به کشور وارد شده اند که هیچ اعتباری برای آن ها وجود ندارد ضمن اینکه خرید و فروش آن ها ممنوع است. هیچ یک از کالا هایی که به صورت قاچاق به کشور وارد می شوند، گارانتی معتبر ندارد و نمی توانند داشته باشند.

او با ذکر این مطلب که مردم هنگام خرید لوازم خانگی، ضروری است توجه مناسب داشته باشند، توضیح داد: مردم توجه داشته باشند که کد شناسه لوازم خانگی خارجی را قبل از خرید در سامانه جامع تجارت در بخش استعلام کالا وارد نمایند و از قاچاق یا قانونی بودن آن اطمینان حاصل نمایند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران ابراز کرد: در صورتی که کالا قاچاق باشد، پس به هیچ عنوان گارانتی معتبر ندارد، اما برای اطمینان از گارانتی کالا های داخلی خریداران باید محصول موردنظر را پیش از خرید از اتحادیه استعلام بگیرند که این امر به صورت تلفنی نیز انجام می گیرد.

منبع: فرارو

به "بحران گارانتی در بازار لوازم خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران گارانتی در بازار لوازم خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید