انتقادهای تند و تیز گزارشگر تلویزیون از تیم ملی

به گزارش وبلاگ مستند، دو شب پیش بود که بهزاد کاویانی در برنامه توپ و تور اظهار داشت که گزارشگر معروف والیبال یعنی جواد محتشمیان تصمیم گرفته که فعلا از این کار کنار برود و فرصت را در اختیار جوان ها قرار دهد. به همین بهانه با این گزارشگر پیشکسوت همکلام شدیم و با او در خصوص این زمینه و البته اوضاع والیبال ایران صحبت کردیم.

انتقادهای تند و تیز گزارشگر تلویزیون از تیم ملی

سه سال است جز یکبار ملاقات لیگ را گزارش ننموده ام

حدود سه سال است که بجز ملاقات پیکان و اردکان که سال گذشته برگزار گردید، هیچکدام از مسابقات باشگاه های ایران را گزارش نمی کنم. به این علت که جوانان باید وارد عرصه گزارشگری شوند. نمی گردد که همواره ما باشیم. این واقعیتی است که باید آن را پذیرفت. احساس من این است تنها مقوله ای که انسان ها نمی توانند با آن مقابله نمایند، سن است. اعتقاد من این است که باید به جوانان فرصت داده گردد تا توانایی هایشان را بروز نمایند.

درخواست کردم به ما زمان استراحت بدهند

در این سه سال کوشش نموده ام که این قدم را بردارم. همان طور که دیدید در مسابقات جام باشگاه های آسیا نیز اصلا ملاقاتی را گزارش نکردم. فقط با شبکه سوم سیما این همکاری وجود داشت که خواهش کردم رفته رفته به ما استراحت بدهند تا بنشینیم و دیدن کنیم.

ما می دانستیم که در المپیک نتیجه نمی گیریم

آینده تیم ملی با مربی ایرانی؟ ما باید واقعیت ها را بپذیریم. همین الان راجع به خودم، مسئله سن را مطرح کردم. ما می دانستیم که تیم ما در المپیک نتیجه نمی گیرد. بار ها به این اشاره نموده ام که این تغییر نسل را باید انجام دهیم. اما یک عده ای از مسئولین دلشان می خواست تا تعدادی از بازیکنان رکورد داشته باشند و در سوابقشان ثبت گردد که در دو دوره از المپیک شرکت نموده اند.

ما تیم هایی را بردیم که در دوران پوست اندازی بودند

باید واقعیت های ورزش را در نظر گرفت. اگر قرار باشد با یک تیم گلخانه ای همواره بمانیم، نتیجه اش همین می گردد که می بینید. اگر موسوی و ایکس و ایگرگ بودند، نهایتا هلند را می بردیم. بعد از آن چه؟ آیا نتیجه ای حاصل می شد؟ خیر. چون اگر سال های گذشته تیم هایی را شکست دادیم، آن ها دوران پوست اندازی را سپری نموده اند. ما باید گام به گام این کار را انجام می دادیم.

این پشت خط زن ها سه سال پیش کجا بودند؟

من از شما می پرسم. شما سه پشت خط زن دارید؛ ناماعیل نژاد، کاظمی و سعادت. کدام یک از این ها را می توانید کنار گذاشته و حذف کنید؟ من می گویم که هیچکدام را. چون هر کدامشان می گویند ما وجود داریم. اما سوال این است. از سه سال پیش تا به امروز این ها کجا بودند؟

چرا در حق بعضی بازیکنان ظلم کردید؟

شما بیایید و بر اساس آمار مطرح کنید نه بر اساس نظریه. آمار می گوید امین ناماعیل نژاد 25 سال سن دارد. این آقا از سال قبل تا به امروز که به این ظرفیت نرسیده است. او قبل از این هم بوده، ولی چرا در حق او ظلم کردید؟ چرا سه سال پیش او را نیاوردید؟ آن موقعی که من می گفتم یک گروهی تصمیم می گیرند، نتیجه اش این می گردد.

وقتی جزو نفرات اصلی نباشید، یواش یواش کار را کنار می گذارید

به عنوان مثال شما خودتان را جای جوان ترین بازیکن یعنی بردیا سعادت بگذارید. وقتی شما جزو 14 نفر اصلی نباشید، یواش یواش فاصله می گیرید. افراد دیگری پشت سر این ها هستند. آن ها چه نظری دارند؟ آن ها می گویند خب عمر ما تباه شد.

این شرایط در طولانی مدت لطمه می زند

درست است. آن ها در مقطعی آنقدر می مانند و نتیجه نیم بندی می گیرند، اما در طولانی مدت لطمه می زنند. من می گویم همه تیم ها که برزیل و آمریکا و فرانسه نیستند. بله تیم هایی مانند هلند، استرالیا، چین و ... هم هست. ما باید به جای اینکه می آمدیم در سال های گذشته با یک بازیکن آغاز کنیم و با آن بازیکن کل لیگ را تمام کنیم، از دو بازیکن دیگر استفاده می کردیم. یا جواب می داد یا جواب نمی داد. اگر جواب می داد، کادر فنی برنده می شد. اگر جواب نمی داد باز هم کادر فنی برنده می شد، چون می گفت من ریسکم را انجام داده ام و حالا سراغ عده دیگری می روم.

باید راجع به گذشته این تیم بحث کنیم

ما نباید راجع به این تیم بحث کنیم بلکه باید راجع به گذشته ای که این تیم را به وجود آورد بحث کنیم. باید قبل از المپیک این تغییرات را انجام می دادیم، چون می دانستیم شرایط چگونه است. چون می گفتیم ما برای آینده والیبال تغییراتی را به وجود آورده ایم که باید تاوانش را پس داد.

چرا به امثال وادی بازی ندادید؟

آقای وادی 33 سال سن دارد یا رضا عابدینی که او هم چنین شرایط سنی دارد. این ها تا به امروز کجا بودند؟ چرا به آن ها میدان ندادید؟ این ها نهایتا دو سال دیگر بازی نمایند. ما هشت یا 10 سال پیش باید به این بازیکنان فرصت می دادیم تا حداقل این خلأ کنونی خودش را نشان نمی داد. اما ما تمام کاسه کوزه ها را سر مسائل دیگری می شکنیم.

واقعیت ها را به مردم بگویید

می گویند این ها جوان هستند و پنج نفر دفعه اول وارد زمین شده اند. ای بابا، آقا سر جای تان بنشینید! آن موقع که داد می زدم و می گفتم این کار را نکنید، پشت این ها قایم می شدید و حالا دارید جور دیگر قایم می شوید. واقعیت ها را به مردم بگویید! آمار بدهید! آمار مستند است و هر کسی می تواند آن را ببیند.

باید به دیگران هم فرصت می دادید

من گفتم زمانی که آقای کولاکوویچ یا کواچ فقط منتظر است تا برانکارد بیاید بازیکن را از زمین به بیرون ببرد، کجا بودید؟ منظور من این نیست که آن ها نباید می بودند، نخیر آن ها در حدی بودند که حقشان بود و باید می بودند. اما به دیگران هم باید فرصت می دادید. این مهم است؛ بنابراین آن فرصت ها را دریغ کردیم و الآن می گوییم جوان هستند. بله من هم می دانم جوان هستند، ولی آن کسی که پنج سال پیش حقش بود چرا به او بازی ندادید؟

مشکل ما این است که فدراسیون، والیبالی نیست

یک پاسوری بود که در تیم بانک سرمایه بازی می کرد. بروید ورقه های منشی برگزارنماینده مسابقات را بیاورید. من بر اساس آن می گویم. ایشان در این تیم رزرو بازیکن لهستانی بود. اما برای تیم ملی انتخاب می شد. چرا؟ چون آنجا هم رزرو بود. من می گویم لااقل این فرصت را به یک جوان می دادید تا بازی کند و بگوید من هم وجود دارم؛ بنابراین مشکل ما این است که فدراسیون والیبال ما، والیبالی نیست.

غیر از ضربه به والیبال کار دیگری نکردند

غیر از ضربه به والیبال کار دیگری انجام ندادند. سال جاری هم پول نداشتند که مربی خارجی بیاورند. بهروز عطایی ها با توجه به داشته هایشان در حال حرکت هستند. اصلا بحث مربی ایرانی یا خارجی را نکنید. شما الان بروید و برترین مکانیک بنز و بی ام و را اینجا بیاورید و بگویید که این پژو را درست کن! آیا می تواند کاری کند که این پژو مثل بنز و بی ام و عمل کند؟

ما باید ببینیم که آیا ابزار مناسب و هماهنگ روز را در اختیار داریم که از مربی ایرانی یا خارجی انتقاد کنیم یا خیر. این مهم است برای ما.

خواهش میکنم ژاپن را با خودمان مقایسه نکنید

شما به ژاپن نگاه کنید! آن ها قدم به قدم در حال جلو رفتن هستند. آن ها نباید با ما مقایسه شوند؛ چرا که در هر پستی ابزار مناسبی در اختیار داریم. ما در هر پست حداقل 10 نفر را در اختیار داریم. آیا ژاپن این ویژگی را دارد؟ ژاپن اگر 10 سال شیمیزو را نگه داشت به خاطر این بود که بازیکن دیگری را برای جایگزینی او نداشت. الان هم اگر از نیشیدا استفاده می نمایند به خاطر این است که چاره دیگری ندارند و فقط باید فلج گردد که بازیکن دیگری جایش را بگیرد.

این جوان ها پسرخاله یا پسرعمه من نیستند

در زمان آقای کولاکوویچ یا کواچ بود که روی آنتن زنده گفتم حتما باید بازیکن روی برانکارد برود تا تعویض کند. چرا این ها را گفتم، چون ما ابزار های لازم را داریم و حیف است. این جوان ها پسرخاله یا پسرعمه من که نیستند. من می بینم که آن ها عطش رفتن به زمین را دارند و این فرصت وجود دارد که در اختیارشان قرار دهیم. البته حتما این تغییر نسل تاوان دارد و ما باید آن را پرداخت کنیم، اما باخت به هلند و سایر موارد را گردن شخص خاصی نیندازیم. ما باعث این اتفاقات شدیم و نباید می گذاشیم که کار به اینجا برسد و متاسفانه ما یک فدراسیون ورزشی نداریم و اگر هم آوردیم و دیدیم که مشکل دارد از چه می ترسیم که فرد دیگری را نمی آوریم. وقتی می گوییم این مملکت 85 میلیون جمعیت دارد، فقط یک نفر بوده که 30 سال آن داخل بنشیند؟

بی خود مسائل را گردن یک نفر نیندازیم

ما باید این مسائل را ریشه ای حل کنیم و بی خود آن ها را گردن مربی ایرانی نیندازیم. کار روتین است که شما به جوان ها فرصت دهید و این چیزی است که ورزش می خواهد. ممکن است شما نام رزنده را در تیم ملی برزیل بیاورید. آن ها بازیکن دیگر را ندارند؛ چرا؟ چون جوان آنجا آنقدر الگویش فوتبالیست است که دیگر دنبال والیبال نمی آید و می رود نتیجه هم می گیرد. به باشگاه های اروپا می رود و میلیون ها دلار پول می گیرد. تا یک رزنده خلق گردد باید سالیان سال هزینه کند، اما این کار را انجام نمی دهند.

ما خیلی جوان مستعد در هر رشته ورزشی داریم

ما آنقدر جوان خوب داریم که حتی اگر هر ورزش نویی هم بیاید در آن پیروز می شویم. شما مثلا به همین ورزش کبدی نگاه کنید که هند مبدع آن بوده، اما ما در هر دو بخش زنان و مردان قهرمان آن شدیم. ما آدم خیلی داریم. ما واقعا آدم های مستعد برای هر رشته را داریم، ولی به کارگیری این ها مهم است.

چرا فقط نام این پنج نفر آورده می گردد

شما فکر کنید خودتان یکی از برترین پاسور های ایران بودید. اگر شما ذخیره یک پاسور جهانی بودید فرصت این را داشتید که حتی یک ثانیه به زمین بروید. پس ببینید اشکال از جای دیگری است و فرصت های شما را می سوزانند. این که دائم هر چه می گردد نام پنج نفر بازیکن قبلی را می آورند یعنی چه؟ مگر دوران آقای کولاکوویچ را یادتان نیست؟ ما از روز اول با هشت نفر آغاز کردیم و تا روز آخر هم با همان ها ادامه دادیم، اما تیم های دیگر دائم از چرخش استفاده کردند و لیگ جهانی را مقدمه ای برای المپیک قرار دادند. آن وقت آرژانتین می آید و در المپیک سوم می گردد؛ در حالی که آرزوی ما این بود به دور حذفی برویم که اتفاقا امری در دسترس بود. این ها را مستند می گویم که می توانستیم به راحتی به این آرزو دست پیدا کنیم.

صابر کاظمی یا امین ناماعیل نژاد را کجا شناختید؟

الان یک سوال از شما دارم. یک پشت خط زن سابق تیم ملی را برگردانند آیا شما حاضر هستید صابر کاظمی، امین ناماعیل نژاد یا بردیا سعادت را بیرون بگذارید و از او بهره ببرید؟ شما چطور صابر کاظمی را شناختید؟ ناماعیل نژاد را چطور؟ علتش این بود که به آن ها فرصت دادید. همین میکائیل تاجر یکی از برترین ها بود، اما آنقدر این بچه را سوزاندند که تمام شد و از بین رفت و حالا هم سنش به گونه ای است که نمی تواند کاری را انجام دهد. پس خیلی افراد بودند که لیاقت این را داشتند که به تیم ملی بروند. نمی گویم که آن هایی که حضور داشتند بد بودند. من می گویم باید به آن ها هم فرصت داده می شد که نشد.

منبع: ورزش سه

منبع: فرارو

به "انتقادهای تند و تیز گزارشگر تلویزیون از تیم ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقادهای تند و تیز گزارشگر تلویزیون از تیم ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید