18 خاصیت بی نظیر رازیانه برای پوست، مو و سلامتی

به گزارش وبلاگ مستند، رازیانه گیاهی سبز و سفید بوده که مزه آن شبیه به شیرین بیان است. این دانه فوق العاده فواید متعددی برای درمان بیماری های مختلف دارد که از جمله آن ها می توانیم کاهش گاز معده، درمان فتق، آسم و دیابت را نام ببریم. این دانه مفید حاوی مواد مغذی و قدرتمند است. در مقاله ای که امروز در خبرنگاران مگ برایتان تهیه نموده ایم، قصد داریم شما را با خواص رازیانه برای سلامتی بدن آشنا کنیم. قبل از هر چیز به سراغ ارزش غذایی رازیانه می رویم. تا سرانجام مقاله با ما همراه باشید.

18 خاصیت بی نظیر رازیانه برای پوست، مو و سلامتی

ارزش غذایی رازیانه

رازیانه حاوی مواد معدنی و ویتامین های زیادی است. در ادامه ارزش غذایی 87 گرم رازیانه آورده شده است.

کالری27
سدیم45 میلی گرم
کربوهیدرات کل6 گرم
فیبر غذایی3 گرم
پروتئین1 گرم
ویتامین A117 واحد بین المللی
تیامین1 درصد از احتیاج روزانه بدن
ریبوفلاوین2 درصد از احتیاج روزانه بدن
نیاسین3 درصد از احتیاج روزانه بدن
ویتامین B62 درصد از احتیاج روزانه بدن
فولات6 درصد از احتیاج روزانه بدن
پانتوتنیک اسید2 درصد از احتیاج روزانه بدن
کلسیم42.6 میلی گرم
آهن0.6 میلی گرم
منیزیم14.8 میلی گرم
فسفر43.5 میلی گرم
پتاسیم360 میلی گرم
سدیم45.2 میلی گرم
زینک (روی)2.5 میلی گرم
مس0.2 میلی گرم
منگنز0.1 میلی گرم
سلنیوم0.6 میکروگرم

خواص رازیانه برای سلامتی بدن، پوست و مو

در ادامه به فواید رازیانه اشاره نموده ایم.

1. ممکن است سلامت دستگاه گوارش را افزایش دهد

از رازیانه برای درمان بیماری های گوارشی مختلف از جمله سوزش سر معده، گاز روده، نفخ و حتی کولیک در نوزادان استفاده می گردد. رازیانه بعلاوه به درمان سایر بیماری های گوارشی جدی مانند سندرم روده تحریک پذیر یاری می نماید. برخی از مطالعات اسم می نمایند که رازیانه ممکن است در درمان رفلاکس معده، اسهال، یبوست و کولیت اولسراتیو مفید باشد. هرچند به مطالعات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

2. ممکن است آسم و سایر بیماری های تنفسی را تسکین دهد

تسکین آسم و بیماری های تنفسی از جمله دیگر خواص رازیانه به تعداد می رود. ترکیبات موجود در رازیانه به پاکسازی سینوس ها یاری می نمایند. این موضوع ممکن است در تسکین علائم آسم مفید باشد. خواص خلط آور رازیانه سایر مسائل تنفسی مانند برونشیت، سرفه و گرفتگی را درمان می نماید. به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه احتیاج است.

توجه داشته باشید که رازیانه در برخی از افراد منجر به علائم آسم می گردد. بنابراین اگر مستعد آسم هستید، قبل از مصرف رازیانه حتما با پزشک مشورت کنید.

3. ممکن است برای زنان شیرده مفید باشد

رازیانه حاوی آنتول است. برخی از محققان باور دارند که آنتول ترشح شیر در زنان را افزایش می دهد و خواص هورمون استروژن را به حداقل می رساند. اگر باردار هستید، قبل از مصرف رازیانه با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری شما و جنین تان را تهدید نمی نماید.

4. بوی بد دهان را از بین می برد

برای اینکه دهان خود را خوشبو کنید، 5 تا 10 دانه رازیانه را بجوید. باور بر این است که رازیانه فراوری بزاق را افزایش می دهد و ممکن است باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند را از بین ببرد. روغن اسانسی رازیانه خواص ضدباکتریایی دارد و به مبارزه با آلودگی های ایجادنماینده بوی بد دهان یاری می نماید. هرچه بیشتر رازیانه را بجوید، دهانتان خوشبوتر می گردد.

5. به مبارزه با دیابت یاری می نماید

در یک مطالعه در سال 2008 نشان داده شد که روغن اسانسی رازیانه ممکن است سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. رازیانه منبع خوبی از ویتامین C به تعداد می رود. مصرف این ماده مغذی ممکن است در پایین آوردن اندازه قند خون مفید باشد. هرچند باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام گردد.

بتاکاروتن موجود در رازیانه ممکن است سطح کلسترول خون را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد. رازیانه شاخص گلیسمی پایینی دارد و به همین علت گزینه خوبی برای اضافه کردن به رژیم غذایی بیماران دیابتی به تعداد می رود.

6. در کاهش سطح کلسترول خون مفید است

نشان داده شده که عصاره متانول موجود در رازیانه منجر به پایین آمدن اندازه کلسترول خون می گردد. این ترکیب بعلاوه می تواند جمع شدن چربی (تری گلیسیرید) را در شریان های قلب کاهش دهد.

7. ادم (Edema) را درمان می نماید

ادم به تورم در بافت های بدن به علت وجود مایعات اضافی اشاره دارد. شواهد اثربخشی رازیانه در درمان ادم را تأیید می نمایند. آنتول موجود در رازیانه ممکن است مسؤول این خاصیت رازیانه باشد.

8. باروری را افزایش می دهد

رازیانه خواص استروژنیک دارد. شواهد اسم می نمایند که این خاصیت رازیانه ممکن است در افزایش باروری مفید باشد. با این وجود به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است تا بتوانیم به طور قطعی نظر دهیم.

9. سطح فشار خون را تنظیم می نماید

تنظیم فشار خون یکی دیگر از خواص رازیانه به تعداد می رود. رازیانه حاوی پتاسیم است. این ماده معدنی به خواص خود در خنثی کردن اثرات منفی سدیم و تنظیم اندازه مایعات موجود در جریان خون شناخته می گردد. این موضوع ممکن است به کاهش فشار خون یاری کند.

شواهد اسم می نمایند که کلسیم موجود در رازیانه هم ممکن است در پایین آوردن فشار خون اثرگذار باشد. این ماده معدنی بعلاوه ممکن است به حفظ ضربان قلب در محدوده طبیعی یاری کند. فیبر رازیانه ممکن است نقش مهمی در تنظیم سطح فشار خون داشته باشد. تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که نیترات موجود در رازیانه هم ممکن است در این زمینه مفید باشد. منیزیم رازیانه هم در کاهش فشار خون مؤثر است.

10. فتق را درمان می نماید

برخی از منابع اسم می نمایند که استفاده از رازیانه ممکن است در درمان فتق مفید باشد. هرچند باید به تحقیقات بیشتری در این زمینه احتیاج است.

11. سلامت کبد را افزایش می دهد

در یک مطالعه در سال 2011 نشان داده شد که رازیانه مانع از سلول های سرطان کبد می گردد و فعالیت برخی از سلول های آنتی اکسیدانی موجود در کبد را افزایش می دهد. سلنیوم موجود در رازیانه ممکن است عملکرد آنزیم های کبد را افزایش دهد. با این حال باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام گردد. برخی از شواهد اسم می نمایند که رازیانه ممکن است به درمان عفونت های دستگاه ادراری یاری کند.

12. ممکن است به کاهش وزن یاری کند

رازیانه غنی از فیبر است و به همین علت ممکن است در کاهش وزن و سیر نگه داشتن شما برای مدت زمان طولانی مفید باشد. رازیانه ممکن است ذخایر چربی را کاهش داده و جذب مواد مغذی در بدن را افزایش دهد. با این حال باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام گردد تا بتوانیم نظر قطعی دهیم. رازیانه خواص ادرارآور دارد. این موضوع ممکن است منجر به تکرر ادرار و در نتیجه خارج کردن سموم اضافی از بدن گردد. این مسأله ممکن است در کم کردن وزن مفید باشد.

هرچند باید در نظر داشته باشید که کاهش وزن ناشی از مصرف رازیانه می تواند نتیجه مستقیم از دست دادن آب بدن و نه چربی باشد. یک مطالعه کره ای روی افراد مبتلا به اضافه وزن به این نتیجه رسید که مصرف چای رازیانه اشتهای شرکت نمایندگان را کاهش داد.

13. حالت تهوع صبحگاهی را تسکین می دهد

رازیانه ممکن است معده را آرام کند و حالت تهوع صبحگاهی را به سرعت بهبود ببخشد. جویدن رازیانه یا نوشیدن چای رازیانه هم ممکن است در این زمینه مفید باشد. رازیانه ممکن است از ابتلا به گاز معده پیشگیری کند. این دانه شگفت انگیز ممکن است به درمان حالت تهوع هم یاری کند. هرچند تحقیقات کمی در این زمینه اجرا شده است.

14. ممکن است علائم قاعدگی را بهبود دهد

بهبود علائم قاعدگی را هم می توانیم در فهرست خواص رازیانه قرار دهیم. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که رازیانه برای تسکین علائم قاعدگی بی خطر و اثرگذار است. می توانید برای درمان علائم مختلف قاعدگی مانند گرگرفتگی و دل درد از رازیانه استفاده کنید.

15. کیفیت خواب را بهبود می بخشد

یکی دیگر از خواص رازیانه بهبود کیفیت خواب است. رازیانه منیزیم دارد. برخی از منابع اسم می نمایند که منیزیم ممکن است کیفیت و مدت زمان خواب را به ویژه در افراد مسن بهبود ببخشد. این ماده معدنی بعلاوه به درمان عارضه هایی مانند بی خوابی یاری می نماید.

16. کاندیدا را درمان می نماید

درمان کاندیدا را هم می توانیم در فهرست خواص رازیانه قرار دهیم. آنتی اکسیدان های موجود در رازیانه می توانند به درمان کاندیدا یاری نمایند. این دانه بعلاوه خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد و به همین علت در مبارزه با کاندیدا آلبیکنس اثرگذار است. مصرف یک قاشق غذاخوری رازیانه به همراه صبحانه ممکن است به تسکین علائم کاندیدا یاری کند. بعلاوه می توانید برای بهره بردن از این خاصیت رازیانه با آن چای درست کنید. می توانید چای رازیانه را به وسیله اضافه کردن رازیانه به آب داغ تهیه کنید.

17. ظاهر پوست را بهبود می بخشد

برخی از کرم های ضدپیری حاوی عصاره رازیانه هستند و از پوست در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می نمایند. می توانید به روش های زیر از رازیانه برای افزایش کیفیت پوست خود استفاده کنید.

  • یک مشت رازیانه را به اندازه مناسبی آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید مخلوط خنک گردد. سپس چند قطره روغن اسانسی به آن اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید و بعد آن را از صافی رد کنید. با استفاده از پنبه مخلوط را چند بار در روز روی صورت خود قرار دهید. بعد از استفاده از این ترکیب پوستتان یکنواخت و شاداب می گردد.
  • بعلاوه می توانید با رازیانه بخور دهید تا بافت پوستتان بهبود پیدا کند. برای این کار یک کاسه عظیم بردارید و یک قاشق غذاخوری رازیانه را به یک لیتر آب جوش اضافه کنید. یک عدد حوله روی سرتان قرار دهید و صورت خود را به کاسه نزدیک کنید . حواستان باشد بیش از حد به کاسه نزدیک نشوید، وگرنه پوستتان آسیب می بیند. 5 دقیقه بخور دهید. دو بار در هفته از این روش درمانی بهره ببرید تا منافذتان پاکسازی شده و پوستتان درخشان و شفاف گردد.
  • می توانید با رازیانه ماسک صورت درست کنید. برای این کار یک قاشق غذاخوری رازیانه را به نصف فنجان آب جوش اضافه کنید. مخلوط را به مدت 30 دقیقه کنار بگذارید تا خنک گردد. سپس به آن یک قاشق غذاخوری جو دوسر و عسل اضافه کنید. مخلوط را خوب هم بزنید تا یک خمیر نرم به دست بیاید. ماسک ایجاد شده را روی صورتتان قرار دهید. بگذارید ماسک به مدت 20 دقیقه روی صورتتان بماند. سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

18. سلامت موها را افزایش می دهد

خواص آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی رازیانه ممکن است مسائل مختلف مربوط به مو را برطرف کند. رازیانه ممکن است به درمان شوره، خارش کف سر، شنمایندگی مو و ریزش مو یاری کند. برای کاهش ریزش و شنمایندگی مو می توانید روش های زیر را به کار بگیرید .

  • چای دانه رازیانه را آماده کنید . برای این کار سه قاشق غذاخوری دانه رازیانه را آسیاب کنید. دو فنجان آب را بجوشانید و آن را به پودر رازیانه اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید و آن را به مدت 15 دقیقه کنار بگذارید تا خنک گردد. بعد از اینکه موهایتان را با شامپو و نرم نماینده شستید، موهایتان را با ترکیب به دست آمده بشویید. این موضوع ممکن است سلامت مو را افزایش دهد و از شنمایندگی و ریزش مو پیشگیری کند.
  • بعلاوه می توانید جهت بهره بردن از خواص رازیانه برای مو از ترکیب دانه رازیانه و سرکه بهره ببرید. برای درست کردن ماسک جهت درمان خارش و خشکی کف سر می توانید از سرکه سیب و گلیسیرین به همراه دانه رازیانه بهره ببرید. یک فنجان آب را بجوشانید. آب را درون یک کاسه کوچک بریزید و یک قاشق دانه رازیانه پودر شده را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید . 30 دقیقه صبر کنید. سپس یک قاشق گلیسیرین گیاهی و سرکه سیب به آن اضافه کنید. مواد را با هم ترکیب نموده و بعد آن را از صافی رد کنید. ترکیب به دست آمده را روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. اجازه دهید ترکیب برای مدتی روی موهایتان بماند. سپس موهای خود را بشویید. می توانید به جامانده مخلوط را درون یک ظرف شیشه ای بریزید. ویژگی مثبت این ترکیب این است که می توانید آن را تا چند هفته در ظرف شیشه ای نگه دارید.

کلام آخر

رازیانه دانه ای با فواید فراوان و ارزش غذایی بالا است. در مقاله ای که امروز برایتان آماده کردیم، خواص رازیانه برای سلامتی بدن، پوست و مو، بعلاوه ارزش غذایی آن را در اختیارتان قرار دادیم. تحقیقات چندان زیادی درباره رازیانه انجام نشده است، اما بر اساس گزارش مطالعات موجود می توانیم نتیجه بگیریم که رازیانه سلامتی بدن را افزایش می دهد. توصیه می کنیم رازیانه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای فوق العاده آن بهره مند شوید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ مستند مگ را بخوانید.

منبع: style craze

منبع: دیجیکالا مگ

به "18 خاصیت بی نظیر رازیانه برای پوست، مو و سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 خاصیت بی نظیر رازیانه برای پوست، مو و سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید