پربازدیدترین های نوروز اعلام شد

به گزارش وبلاگ مستند، حافظیه، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی قاپو و سعدآباد، بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی، پربازدیدترین مجموعه های تاریخی در تعطیلات نوروز 1401 بوده اند.

پربازدیدترین های نوروز اعلام شد

به گزارش دنیای سفر، طبق اطلاعاتی که مرتضی ادیب زاده مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول داده است، بیشترین بازدیدهای نوروزی مربوط به حافظیه است و پس از آن به ترتیب، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی قاپو، سعدآباد و ... بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته اند.

ادیب زاده اضافه کرد: بیش از 5 میلیون و 400 هزار بازدیدکننده تا انتها روز سیزدهم فروردین ماه 1401 ثبت شده است که استان های فارس، اصفهان و تهران به ترتیب، بیشترین بازدیدکننده از مجموعه های فرهنگی تاریخی و موزه ها را داشته اند.

به گفته سیدمؤید محسن نژاد سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس حافظیه در نوروز حدود 420 هزار بازدیدکننده داشته و میانگین، روزانه پذیرای بیش از 20 هزار نفر بوده است. جمعیت بازدیدکنندگان حافظیه در نوروز امسال به قدری زیاد بود که نگرانی هایی را نسبت به محافظت از آن ایجاد کرد. آرامگاه حافظ فقط در لحظه تحویل سال حدود 40 هزار بازدیدکننده داشت.

تخت جمشید که در جایگاه دوم پربازدیدترین مجموعه های تاریخی ایستاده، در تعطیلات نوروز حدود 285 هزار بازدیدکننده داشته و حدود 250 هزار بازدید هم از آرامگاه سعدی صورت گرفته است.

اما در استان اصفهان که به گفته علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن، در تعطیلات نوروز حدود حدود هفت و نیم میلیون بازدید را ثبت کرده است، کاخ عالی قاپو که یکی از پربازدیدترین مجموعه های تاریخی بود فقط در یک روز 15 هزار بازدیدکننده داشته است. این بنای تاریخی تا روز هفتم فروردین ماه بیش از 50 هزار بازدیدکننده داشت. ازدحام جمعیت بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحمل در این بنای صفوی، واکنش های بسیاری از فعالان و دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخت.

کاخ سعدآباد هم به عنوان پنجمین مجموعه پربازدید در نوروز 1401 گفت که فقط در روز دوازدهم فروردین ماه 48 هزار بازدید را ثبت کرده است. این مجموعه با 13 کاخ موزۀ فعال، از روز اول تا انتها یازدهم فروردین 716 هزار 621 بازدید داشته است که کاخ ملت، موزه اتومبیل هلی سلطنتی، کاخ سبز و موزه پوشاک سلطنتی بیشترین بازدیدکننده را داشته اند.

نظر برخی کارشناسان موزه و میراث فرهنگی که به شمار زیاد بازدیدکنندگان بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحملِ بناهای تاریخی انتقادهایی وارد کردند، بر این بود که برخی مجموعه های تاریخی بدون درنظر گرفتن استاندارد بنا و ظرفیت تحمل، دنبال ثبت بازدیدها و رکوردشکنی در آمارهای نوروزی بودند.

منبع: دنیای سفر

به "پربازدیدترین های نوروز اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پربازدیدترین های نوروز اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید