میراث فرهنگی پیشران توسعه است

به گزارش وبلاگ مستند، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور و آخرین خبرهای بدست آمده، میراث فرهنگی پیشران توسعه است.

میراث فرهنگی پیشران توسعه است

سید عزت الله ضرغامی در جشن پنحمین سالگرد ثبت یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو که در باغ جهانی دولت آباد با حضور سفرای برخی کشورها و مردم و مسئولان استان برگزار گشت، با اشاره به اتفاق آرا اعضای یونسکو در جلسه نهایی تصمیم گیری در مورد ثبت جهانی یزد و نبود حتی ییک رای مخالف در این باره گفت: نماینده یونسکو در جریان بازدید از این بافت تاریخی ارزشمند و ابنیه هایی مانند قنوات و بادگیرها که در حد اعجازهای بشری هستند، دیدنی ترین و مهمترین ویژگی این شهر تاریخی را قرار گرفتن مساجد یزد در کنار کنیسه و کلیسا و زندگی مسالت آمیز ادیان در کنار یکدیگر در طول تاریخ گفت.

وی زندگی صلح آمیز یزدی ها را در جهان بی نظیر و الگویی برای جهانیان خواند و اظهار کرد: این رفتار ناملموس یزدی ها در اولویت بیشتری نسبت به معماری و میراث فرهنگی ملموس این شهر مورد توجه برای ثبت جهانی آن در فهرست یونسکو بوده است.

وزیر میراث گفت: یزد تنها این ابنیه مهندسی و شگفت انگیز نیست بلکه به اعتقادات مذهبی، مراسمهای آیینی ویژه و توانمندی و مهارت در کنار آمدن با طبیعت و خاک اینجا که تبدیل به بزرگترین شهر تاریخی و شهر خشت و گل کرده اند که در طول این سالها و الان نیز در حال زندگی در آن هستند.

ضرغامی اظهار کرد: به عنوان وزیر میراث هیچ جا را به اندازه یزد ندیدیم که خودم مردم حامی و حافظ بافت تاریخی خودشان باشند.

وی ادامه داد: یزدی ها به خوبی قدر این 200 هکتار بافت تاریخی خود و حریم 700 هکتاری آن را می دانند و شاید اگر فرهنگی یزدی ها نبود برای اداره آن با مشکل روبرو می شدیم.

وزیر میراث با اشتباه خواندن این تصور که میراث فرهنگی مانع توسعه است، گفت: باید نگاه های کوتاه بینی را باید کنار بگذاریم، چرا که میراث فرهنگی پیشران توسعه است و این تجربه تاریخی انباشته در واقع مدیریت داشته هایمان است.

وی گفت: اگر قنات، قنوت و قناعت را به عنوان ویژگی یزدی ها بیان می کنیم، در حقیقت این قنوت و قناعت آنهاست که در هم ترکیب شده تا قنات شکل بگیرد و این برگرفته از اعتقاد یزدی هاست.

وی با اشاره به فناوری پیشرفته قنات به عنوان افتخار نیاکان گذشته ما مطرح نمود: البته در کشور نمونه های دیگری مانند نظام آبی شوشتر را نیز داریم که هنوز هم راهگشاست و 45 آسیاب آبی از آن بهره مند می شوند ولی قنوات نظام ابی متفاوت و به مراتب پیشرفته تری است که نشان دهنده ایمان، اعتقاد استقامت یزدی هاست.

وزیر میراث در بخش پایانی سخنانش گفت: به یزد ادای احترام می کنیم، چرا که یزد یک ایران کوچک بلکه یک جهان کوچک شده است، یزد به اعتراف یونسکو یک الگوی جهانی بشریت و متعلق به تمدن جهانی است.

ضرغامی گفت: امروز وظیفه داریم که این فرهنگ استقامت و خودباوری و بریدن از غیر را ترویج و به تمام جهان صادر کنیم و الگوی استقامت و همزیستی بین ادیان را به عنوان یک ذخیره ارزشمند برای ایران اسلامی بین نسلهایمان ترویج و تبلیغ کنیم.

منبع: همگردی

به "میراث فرهنگی پیشران توسعه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی پیشران توسعه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید