ماشین برداشت چندمنظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی ساخته شد

به گزارش وبلاگ مستند، ماشین برداشت چند منظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی به وسیله محققان دانشکدگان ابوریحان دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد.

ماشین برداشت چندمنظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی ساخته شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ مستند، برای اولین بار در کشور به وسیله تیم تحقیقاتی به سرپرستی محمدحسین کیان مهر، استاد تمام گروه فنی کشاورزی و با همکاری شرکت های دانش بنیان، ماشین برداشت گیاهان دارویی و سبزی ساخته شد.

محمدحسین کیان مهر در تشریح ضرورت ساخت این دستگاه، گفت: 60 درصد هزینه فراوری گیاهان دارویی، در مرحله برداشت صورت می گیرد. در صورتی که انجام برداشت با این ماشین چندمنظوره، هزینه های فراوری گیاهان دارویی را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

استاد تمام گروه فنی کشاورزی دانشکدگان ابوریحان، اضافه نمود: در یک کوشش سه ساله و آزمون نمونه های اولیه، ماشین و سیستم بردارنده با استفاده از قطعات ساخت داخل طراحی شد و به مرحله فراوری رسید. این ماشین قادر است گیاهان پا کوتاه و بلند برگ را برداشت کند.

وی ادامه داد: بعلاوه با تغییراتی در بردارنده این ماشین، می توان از آن برای برداشت گل بابونه، گل همواره بهار و حتی زعفران استفاده کرد. این دستگاه با انتقال محصول برداشت شده به مخزن خود، قادر است گیاهان برداشت شده را انبار کند.

کیان مهر در تشریح مشخصات ماشین برداشت چند منظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی، اظهار کرد: تمام قطعات این ماشین، ساخت داخل و از وسایل موجود در خودروی پیکان است.

وی از موتور دیزلی با قدرت 18 اسب بخار، آب خنک، دارای سیستم استارت؛ سیستم هیدرولیک برای سیستم چیدن و بالابر؛ ترمز هیدرولیکی و کلاج، جعبه دنده چهار سرعته و دنده عقب فرمان، گاردان و دیفرانسیل به عنوان مشخصات فنی این دستگاه نام برد.

استاد دانشکدگان ابوریحان دانشگاه تهران، محدوده سرعت دستگاه را 2 تا 12 کیلومتر در ساعت و مقدار برداشت را 3 تا 6 هکتار در 10 ساعت کاری در روز خاطرنشان کرد و گفت: با این عملکرد، تجاری سازی این دستگاه دارای توجیه مالی است. قادر هستیم این ماشین را به مقدار نصف قیمت مشابه ایتالیایی و البته با امکانات بیشتر از نمونه خارجی به بازار عرضه کنیم.

کیان مهر در سرانجام، برداشت بهداشتی را از جمله مزایای ماشین برداشت چند منظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی برشمرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ماشین برداشت چندمنظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماشین برداشت چندمنظوره گیاهان دارویی برگی و سبزی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید