ماجرای قطعی دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد

به گزارش وبلاگ مستند، از اختلال های شدیدی که در سرویس دهی کسب وکارهای آنلاین رخ داد تعیین بود که یک جای کار می لنگد و بعد از مدتی کاشف به عمل آمد حلقه واحد تمامی این کسب وکارهای مختل شده دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد است، اختلال در سرورهای این شرکت تبدیل به حدس و گمانی شد که با توییت مدیرعامل شرکت تبدیل به یقین شد. او خاطرنشان کرد که قطع جهت فیبر ارتباطاتی از برج میلاد باعث شده تا سایت هایی که فقط در دیتاسنتر میلاد آسیاتک نگهداری می شوند از دسترس خارج شوند و کمی بعدتر به صورت غیر رسمی اعلام شد که ماجرا به سرقت یا کنده شدن یک کابل فیبر نوری در این نقطه برمی گردد؛ خبری که البته تا امروز به صورت رسمی توسط آسیاتک تایید نشده است.

ماجرای قطعی دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد

اما در این قطعی 5 ساعته که باعث شد برخی سایت های خبری، استارتاپ ها و کسب وکارهای اینترنتی از دسترس خارج شوند چه گذشت؟

مصطفی امیری مدیرعامل زرین پال در ساعت 8.37 دقیقه شب گذشته خبر از قطعی دیتاسنتر برج میلاد آسیاتک داد و گفت این سرویس یک ساعتی است که قطع شده است. مشکل حدودا از ساعت 19:37 آغاز شد. حدود یک ساعت ونیم پس از ایجاد این اختلال شدید، مدیرعامل آسیاتک در توییتی موضوع را کمی شفاف تر اظهار داشت:

محمدعلی یوسفی زاده وعده داد که مشغول حل کردن این مشکل هستند: قطع راستا فیبر ارتباطی از برج میلاد باعث شد تا سایت هایی که فقط در دیتاسنتر میلاد آسیاتک نگهداری می شوند از دسترس خارج شوند. در حال برطرف این موضوع با کمک به سازمان فاوا شهرداری تهران و همچنین پیگیری جابجایی با راستا جایگزین هستیم.

در همین حین کسب وکارهای مختلفی نیز که در این بستر فعالیت می کردند یک به یک اظهار داشتند اختلال های متعددی در سرویس شان به وجود آمده است. ابر آروان، تپسی، رایچت، زرین پال،ترگمان، یک پی، کبابچی و بسکمک دیگر از اپلیکیشن ها و سایت هایی که در این دیتاسنتر حضور داشتند از کاربران خود خواستند که صبر پیشه کنند تا اختلال برطرف شود.

به عنوان مثال ابرآروان در این زمینه اظهار داشت که به پاره ای از مسائل برخورد کرده است: به دلیل قطع اتصال فیبر نوری دیتاسنتر آسیاتک (برج میلاد) در ساعت 19:37 جمعه 20 تیرماه خدمات ابری آروان، که در این دیتاسنتر واقع شده اند، از جمله رایانش ابری، ویدیو پلتفرم، پلتفرم ابری و فضای ذخیره سازی ابری (به جز CDN و امنیت ابری) با اختلال روبرو هستند. مدیرعامل ابرآروان در این زمینه توضیح بیشتری داد و گفت: سرویس هایی مانند CDN و امنیت ابری ابرآروان به دلیل توزیع شدگی در سطح جهان اختلالی ندارند، اما سرویس هایی که وابستگی درون دیتاسنتری دارند با اختلال روبرو شده اند.

مصطفی امیری مدیرعامل زرین پال در توییت دیگری، تصویری را منتشر کرد که به سرعت پخش شد. تصور می شد این تصویر مربوط به سرقت کابل هاست که باعت این اختلال شده هرچند ساعتی بعد امیری اظهار داشت این تصویر مربوط به آنچه فکر می کنیم نیست، هرچند بی نظمی را در محل نشان می دهد. ساعت 23:53، محمد فرجود مدیرعامل فاوای شهرداری تهران در توییتی نوشت: این قطعی مربوط به راستا ارتباطی فیبر نوری تا برج میلاد است که متعلق به شرکت کنترل ترافیک تهران است.

پس از تقریبا 5 ساعت قطعی، سجاد بنابی از هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، خبر از وصل شدن دیتاسنتر داد و در توییتر خود نوشت: با تلاش دوستان آسیاتک و سازمان فاوای شهرداری تهران و زحمات همکاران مخابرات ایران، راستا بک آپ راه اندازی و دیتاسنتر برج میلاد در مدار قرار گرفت.

در نهایت پس از حدود 5 ساعت و در 12.30 بامداد امروز مشکل برطرف شد. مسئله ای که به زعم بسکمک از کارشناسان ناشی از بی دقتی بوده و برآورد می شود همین چند ساعت قطعی، زیانی میلیاردی به شرکت هایی که در این دیتاسنتر میزبانی می شدند وارد کرده.

تصویری از مدار ابرآروان که اختلال شدی آسیاتک در شب گذشته را نشان می دهد

باید دید اطلاعات شفاف تری پیرامون این قطعی و البته دلیل آن منتشر می شود یا خیر؛ هرچند گزارش های پیرامون قطعی چهارشنبه هفته پیش (18 تیر ماه) نیز هنوز به طور تفصیلی منتشر نشده است؛ در اینجا باید یادآوری شود طی هفته گذشته قطع راستاهای فیبر خارج از کشور نیز باعث شد تا کاربران در سراسر کشور با اختلال های شدید اینترنتی روبه رو شوند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "ماجرای قطعی دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای قطعی دیتاسنتر آسیاتک در برج میلاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید