عراق تالاب هورالعظیم را ثبت کرد، ایران کجاست؟

به گزارش وبلاگ مستند، معاون محیط زیست دریایی و امور تالاب­های سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بیش از دو سوم مجموعه تالاب هورالعظیم در کشور عراق قرار گرفته است و این کشور بخش مربوط به خود را درکنوانسیون رامسر به ثبت رسانده است، گفت: ضروری است کشور ما نیز به سرعت بخش ایرانی تالاب مزبور را ثبت کند که حدود 60 هزار هکتار است و این محدوده در طول سال همواره پر از آب است.

عراق تالاب هورالعظیم را ثبت کرد، ایران کجاست؟

به گزارش ایسنا، احمدرضا لاهیجان زاده در نشست مشورتی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه های اطلاعات و بخش­های حقوقی و محیط زیست امورخارجه با موضوع ثبت تالاب مرزی هورالعظیم درکنوانسیون رامسر برگزار گردید، اضافه نمود: براساس اسناد بالادستی تعهداتی به عهده مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست است و یکی از آن ها ثبت تالاب­ های کشور در کنوانسیون رامسر است.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر 172 کشور عضو کنوانسیون رامسرهستند، اظهارکرد: تالاب با ارزش هورالعظیم هنوز در کنوانسیون رامسر ثبت نشده است و سازمان حفاظت محیط زیست در کوشش است بخش اکولوژیک این تالاب شامل حوضه های یک، دو و سه را در کنوانسیون رامسر ثبت کند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت ثبت تالاب­ها­ی کشور در کنوانسیون رامسر گفت: یکی از دلایل اصلی که باعث شد پروژه ­های تالاب بین المللی هامون به تصویب اتحادیه اروپا برسد ثبت این تالاب در کنوانسیون رامسر بود و یک امتیاز مهم تلقی می شد و اتحادیه اروپا و برنامه توسعه ملل متحد برای احیای تالاب های بین المللی هامون 10 میلیون یورو اختصاص دادند.

لاهیجان زاده به مسائل تالاب شادگان درخوزستان اشاره نمود و گفت: اگر این تالاب ثبت کنوانسیون رامسر نشده بود تا امروز به دلایل فعالیت ­های صنعتی و گردشگری از میان رفته بود. وقتی تالابی ثبت کنوانسیون رامسرمی گردد نقش کمک دهنده برای حفاظت از آن در داخل کشور به وجود می آید.

بر اساس این گزارش در ادامه نشست شرایط اکولوژیک و چالش­ های زیست محیطی پیش روی تالاب هورالعظیم مورد بحث و آنالیز نهاده شد و اعضای حاضر در جلسه دیدگاه­ های خود را درباره راه حل های حقوقی برای پیوستن تالاب هورالعظیم به کنوانسیون رامسر ارائه کردند. در این جلسه مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست فرم اطلاعات تهیه شده برای تالاب هورالعظیم را اصلاح و درجلسه آینده تصمیم نهایی اتخاذ گردد.

به گزارش معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کنوانسیون رامسر قدیمی­ترین معاهده بین المللی با تاکید بر حفاظت از طبیعت در دنیا است و شروع آن در دوم ماه فوریه 1971 (13 بهمن 1349) در شهر ایرانی رامسر بوده و کنوانسیون نام خود را از این شهر اقتباس نموده است. قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران پروتکل اصلاحی کنوانسیون مربوط به تالاب های مهم بین المللی، به ویژه تالاب های زیستگاه پرندگان آبزی (کنوانسیون رامسر) را در خردادماه 1364 مجلس شورای اسلامی تصویب کرد.

طرف های معاهده در این کنوانسیون تالاب های حائز اهمیت سرزمین خود را با توجه به معیار های کنوانسیون در فهرست مربوطه به ثبت می­ رسانند تا حفظ و حراست و بهره برداری صحیح از آن ها را در سرزمین خود تسهیل نمایند و با اعمال مدیریت صحیح تنوع زیستی به ویژه پرندگان آبزی در تالاب های مربوطه را افزایش دهند و تسهیلات لازم برای حفاظت تالاب ها و پرندگان آبزی را فراهم نمایند. نماینده و سازمان مرجع کنوانسیون رامسر در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست است که مسؤولیت نظارت و اجرای آن را برعهده دارد.

بیش از 3 میلیون هکتار تالاب در کشور وجود دارد که حدود 1.5میلیون هکتار از مجموع مساحت تالاب های ایران در کنوانسیون رامسر ثبت شده است و سازمان حفاظت محیط زیست در کوشش است تا سرانجام امسال بخشی از تالاب هورالعظیم شامل حوضه های یک، دو و سه را که ارزش زیستگاهی و اکولوژیک بالاتری دارند را در کنوانسیون رامسر ثبت کند.

منبع: فرارو

به "عراق تالاب هورالعظیم را ثبت کرد، ایران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق تالاب هورالعظیم را ثبت کرد، ایران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید