روزشمار: 24 اردیبهشت؛ انجام اولین آزمایش راه آهن برقی در منلو پارک به وسیله توماس ادیسون

به گزارش وبلاگ مستند، اولین قطار برقی دنیا در 13 می سال 1880 میلادی در منلوپارک نیوجرسی به وسیله توماس ادیسون در مقابل دیدگان سرمایه گذاران و روزنامه نگاران آزمایش شد.

روزشمار: 24 اردیبهشت؛ انجام اولین آزمایش راه آهن برقی در منلو پارک به وسیله توماس ادیسون

از همان ابتدا باید حدس زده می شد که وقتی ادیسون توانست با چرخاندن محور ژنراتور، انرژی مکانیکی را به برق تبدیل کند، به فکر معکوس کردن این فرآیند هم خواهد افتاد.

او در سال 1879 توانست اولین موتور برقی را فراوری کند. این موتور برای کار با ولتاژ 110 تا 120 مستقیم در کارگاه تحقیقاتی منلوپارک ساخته شد.

جالب است این موتور که در موزه یادمان ادیسون در نیوجرسی قرار گرفته است، هنوز هم سالم است و کار می نماید. او کمتر از سه دهه بعد توانست اولین موتور یونیورسال را فراوری کند که می توانست با تمام ولتاژ های برق کار کند.

ادیسون پس از اختراع موتور برقی در پی راهی برای استفاده از آن می گشت و برای این کار، دقیقا همان راهی را طی کرد که موتورهای بخار از ابتدا طی کردند.

چند دهه پیش از آن، عصر بخار با استفاده از یک موتور بخار برای به حرکت درآوردن لوکوموتیو آغاز شده بود و او هم همین کار را با موتور برقی انجام داد. فقط مشکل خط آهن بود که ادیسون آن را هم حل کرد.

وی اولین قطار برقی دنیا را در 13 می سال 1880 میلادی در منلوپارک و برای جابجایی بار و مسافر در محوطه کارگاه به کار انداخت.

در همین روز:

اکوادر از کلمبیای بزرگ استقلال پیدا کرد. (1830 میلادی)

چندین طوفان تندری و توفان پیچنده در بنگلادش بیش از 600 تن را به کام مرگ کشاند. (1998 میلادی)

سرود ملی فنلاند برگزیده شد. (2005 میلادی)

منبع: کجارو

به "روزشمار: 24 اردیبهشت؛ انجام اولین آزمایش راه آهن برقی در منلو پارک به وسیله توماس ادیسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار: 24 اردیبهشت؛ انجام اولین آزمایش راه آهن برقی در منلو پارک به وسیله توماس ادیسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید