جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری

به گزارش وبلاگ مستند، استان #چهارمحال و #بختیاری دارای جاذبه های طبیعی فراوان و چشم اندازهای مسحور کننده است و می توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی #گردشگری ایران ثبت کرد.

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری

به گزارش دنیای سفر استان چهار محال و بختیاری یکی از سرسبزترین استان های ایران است. مرکز این استان شهرکرد یکی از شهرهای سرسبز و زیبای ایران است که قدمتی کهن دارد. این استان دارای جاذبه های طبیعی فراوان و چشم اندازهای مسحور کننده است و می توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی گردشگران ایران ثبت کرد. پیشینه این استان تاریخی متعلق به دوران حکومت ساسانیان و اشکانیان است.

شهر کرد؛ مرکز این استان است و مرتفع ترین مرکز استان در ایران است. فریدون شهر جزو بلندترین شهرهای ایران محسوب می شود به همین دلیل از آن به عنوان بام ایران یاد می شود. در ادامه با جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری آشنا می شویم.

1. آبشار دره عشق

اگر نام زیبای این آبشار شما را علاقمند به تماشاش کرده است باید به شهرستان اردل در 130 کیلومتری شهرکرد بروید. در مقابل این آبشار بایستید و شکوه جاذبه های طبیعی این استان را کاملا حس کنید. در دل طبیعت بکر این ناحیه، کوهی را می بینید که آب با سرعت از دل آن بیرون می آید و از ارتفاع 100 متری به پایین می ریزد. بعد از مدتی تماشای آبشار کمی هم طبیعت اطراف را با دقت بیشتری نگاه کنید و جریان رودخانه کارون و شالیزارها و باغ های اطراف را نگاه کنید. چشم اندازهای این ناحیه مطمئنا شما را بیشتر از گذشته عاشق طبیعت می کنید. می توانید در میان انارستان ها قدم بزنید و ببینید هیچ چیز مثل بودن در میان طبیعت نمی تواند روحیه تان را تازه کند.

2. آبشار آتشگاه

اگر تماشای آبشارهای باشکوه و صدای جوش و خروش آن ها شما را به وجد می آورد استان خوبی را برای طبیعت گردی و گشت و گذار انتخاب کرده اید چون چهارمحال و بختیاری از استان هایی است که در آن آبشارهای زیادی پیدا می کنید. آبشار آتشگاه نسبت به آبشار دره عشق از مرکز استان فاصله بیشتری دارد و در 190 کیلومتری شهرکرد است. در راستا رسیدن به این آبشار از روستاهای زیبای میلاس و سردشت عبور کردید و جایی در 40 کیلومتری لردگان روستای آتشگاه را می بینید، روستایی که در دره ای جشم نواز و باریک قرار گرفته است. در وسط دره رودخانه ای در جریان است که در احاطه درختان سربفلک کشیده و سنگ های آهکی است. آبشار آتشگاه در دره ای به ارتفاع 3 کیلومتر به پایین می ریزد، در این راستا پستی و بلندی های دره آبشارهای کوچک زیادی را شکل داده که بر زیبایی و مجذوب کنندهیت آبشار افزوده است.

3. پارک جنگلی پروز

طبیعت زیبای پارک جنگلی پروز ارزش این را دارد که به 50 کیلومتی لردگان بروید و مدتی را در میان طبیعت بکر بگذرانید. در این پارک، درختان سربفلک کشیده، شالیزارها و چشمه ها طبیعتی را شکل داده که نمی توانید چشم از آن ها بردارید. اینجا آنقدر زیباست که مطمئنا بعدها هم دلتان می خواهد دوباره به آن برگردید و یکبار دیگر غرق طبیعت دلفریب آن شوید. در این پارک قدم بزنید، نفس های عمیق بکشید و از بودن در یکی از زیباترین ستان های ایران لذت ببرید.

4. غار سراب

غار سراب در 56 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید راه آسفالته دره ای زیبا را پیش بگیرید.در انتهای این راستا از ماشین پیاده می شوید و تا رسیدن به غار حدود 15 دققیه پیاده روی می کنید. این غار دارای دو دهانه است و جاری بودن آبی خروشان از یکی از دهانه ها آن را مجذوب کننده و تماشایی کرده است. غار موانع طبیعی زیادی دارد برای همین فقط می توانید به حدود 600 متر از آن دسترسی داشته باشید. در جای جای دالان طول و دراز غار که در بعضی از قسمت ها ارتفاعش 15 متر است قندیل های زیبایی می بینید.

5. تالاب گندمان

در میان تالاب های زیادی که در این استان وجود دارد به تالابی بین المللی بر می خورید که نسبت به تالاب های دیگر اهمیت بیشتری دارد: تالاب گندمان. این تالاب با وسعت 980 هکتار در شهرستان گندمان قرار گرفته است و یکی از بهترین جاها برای تماشای پرندگان و طبیعت بکر است.

6. تالاب چغاخور

راه شهر کرد - ایذه را پیش بگیرید و بعد از اینکه حدود 60 کیلومتر از شهرکرد دور شدید خودتان را آماده کنید تا یکی از زیباترین تالاب های ایران را ببینید. در ارتفاعات برآفتاب و کلار تالابی به نام چغاخور هست که هر سال پرندگان بومی و مهاجر زیادی مثل لک لک سفید، حواصیل، انواع مرغابی آن را برای مهاجرت انتخاب می کنند. در کنار این تالاب آب و هوای بینظیر را تجربه و محو تماشای چشم اندازهای ناب می شوید. آب تمیز تالاب، کوه های پس زمینه، آسمان آبی و توده های ابر چنان چشم انداز ها دلفریبی را خلق کرده اند که دلتان نمی آید از تماشای آن ها دل بکنید.

7. چشمه کوهرنگ

برای بازدید از این چشمه زیبا راهی شهرستان کوهرنگ شوید. در دامنه های زرد کوه چشمه کوهرنگ با سرعت بسیار زیادی سرچشمه می گیرد و از راه های پرپیچ و خم می گذرد تا خودش را به دریاچه سد کوهرنگ برساند و از آنجا وارد زاینده رود شود. در اطراف این چشمه چشم اندازهای زیبای طبیعی و عشایری را می بینید که اطراف این دریاچه را برای گذران زندگی انتخاب کرده اند.

8. چشمه دیمه

اگر در پی یکی از گوارا ترین آب های دنیا هستید که به داشتن خواص درمانی معروف باشد به روستای دیمه در شهرستان کوهرنگ بروید. چشمه ای که یکی از سرشاخه های اصلی زاینده رود به شمار می رود و آب زلال و خنکی دارد. با رفتن به کنار چشمه دیمه پا به یکی از زیباترین منطقه ها کوهرنگ گذاشته اید و می توانید یکی از نفس گیرترین چشم انداز ها طبیعی را تماشا کنید.

9. منطقه حفاظت شده سبز کوه

این منطقه 62 هزار هکتار بزرگی دارد و در سه شهرستان بروجن، لردگان و اردل قرار گرفته است. بزرگی این منطقه و وجود کوه ها، مرتع ها، جنگل ها و آبشارها باعث شده که سه نوع آب و هوای مختلف و حیات وحش متنوع مثل کل، بز، کبک دری، ببر، خرس قهوه ای، سنجاب و … داشته باشد.

10. پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد در راستا شهرکرد به اصفهان در 15 کیلومتری شهرکرد واقع شده و از حیات وحش باورنکردنی و چشم انداز ها بی بدیل برخوردار است. بر طبق بررسی های اجرا شده در این منطقه 252 گونه از 52 گیاه، شناسایی شده است.

منبع: دنیای سفر

به "جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید