بیش از 95 درصد مردم یارانه میگیرند

به گزارش وبلاگ مستند، تهران (پانا) - رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها گفت به بیش از 95 درصد مردم یارانه 45 هزار و 500 تومانی پرداخت می گردد و در مورد توزیع عادلانه نیز باید توجه داشت که مهم افزایش فراوری و کاهش مصرف انرژی است.

بیش از 95 درصد مردم یارانه میگیرند

به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما، محمدحسین صابر رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها در برنامه یه روز تازه گفت: یارانه به معنای مجموعه اقداماتی است که دولت برای رساندن منافع به فراوریکننده ها برای کاهش هزینه ها ارائه می نماید. از سمتی نیز دولت باید منافعی را به مصرف کننده نهایی برساند. منظور از هدفمندی بالا بردن سطح درآمدی دهک های پایین است. افزایش با منابع محدود نیازمند کاهش از محلی دیگر است. به این معنا که از طبقات و دهک های بالاتر کم گردد و به دهک های پایین اضافه کنیم. درنتیجه سطح رفاه اجتماعی را با کاهش فاصله درآمدی افزایش می دهیم.

صابر اظهار کرد: یارانه انواع مختلف دارد و اگر بخواهیم کشورهای توسعه یافته را با کشورهای درحال توسعه مثل ایران مقایسه کنیم، قیاس مع الفارق است. به این دلیل که هدفمندی یارانه ها اگر کامل اجرا گردد، نیازمند زیرساخت هایی است. زیرساخت ها باید برای ارگان های دیگر نیز فراهم گردد تا هدفمندی یارانه ها به صورت صحیح اجرا گردد.

وی اضافه نمود: یارانه فقط مبلغی نیست که به مصرف کننده نهایی داده می گردد. هدف اصلی کاهش سطح درآمدی و اختلاف سطح درآمدی دهک های مختلف است. همچنین به دنبال افزایش کارایی مالی جامعه، افزایش فراوری، دسترسی عادلانه مردم به تأمین اجتماعی و سلامت هستیم.

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها در ادامه گفت: در تبصره 14 قانون بودجه شاهد هستیم که بندهای مختلف پیرامون هدفمندی یارانه ها وجود دارد. اولین بند یارانه نقدی و غیر نقدی است که همان 45 هزار و 500 تومان است. در ردیف های بعدی کاهش فقر مطلق داریم که به مشمولان کمیته و بهزیستی تعلق می گیرد. این رقم هرسال افزایش پیدا می نماید. در ردیف بعدی حوزه سلامت درج شده است که این ردیف به وزارت بهداشت تعلق دارد. مقداری از بحث بیمه سلامت از همین محل تأمین می گردد.

صابر اظهار داشت: صحبت در مورد یارانه نقدی متفاوت است و عده ای معتقدند که باید این مقدار افزایش داده گردد. عده ای نیز گلایه دارند که چرا به همه تعلق نمی گیرد. در مورد تعلق به همه مردم باید اشاره گردد که به بیش از 95 درصد مردم یارانه 45 هزار و 500 تومانی پرداخت می گردد. در مورد توزیع عادلانه نیز باید توجه داشت که مهم افزایش فراوری و کاهش مصرف انرژی است.

رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها در خاتمه تأکید کرد: برای اصلاح در الگوی مصرف بحث هدفمندی یارانه ها اجرایی شده است. این فرایند باید در چهارچوب اصلاح ساختاری انجام گردد. منابع یارانه از اصلاح قیمت حامل های انرژی است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بیش از 95 درصد مردم یارانه میگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 95 درصد مردم یارانه میگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید