گردشگری، سفر و زیارت بیشترین خسارت را از کرونا دیده است

به گزارش وبلاگ مستند، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، ولی تیموری امروز چهارشنبه 13 اسفندماه 99 به همراه مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، در دیدار با مدیرعالی حرم مطهر رضوی با بیان این مطلب اضافه کرد: تقریبا بی سابقه ترین سال را در گردشگری و زیارت پشت سر گذاشتیم که تا به امروز مشابه نداشت و اگر چه به صورت مقطعی شیوع بیماری هایی در یک نقطه از دنیا وجود داشته است اما این که کل دنیا همه گیر باشد و دنیا را زمین گیر کند تجربه نشده بود.

گردشگری، سفر و زیارت بیشترین خسارت را از کرونا دیده است

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

او ادامه داد: شیوع ویروس کرونا نه تنها ابعاد سلامت و بهداشت جامعه را متاثر کرده بلکه در ابعاد اجتماعی و اقتصادی نیز گریبان گیر مردم شده است.

تیموری افزود: در حوزه گردشگری قبل از شیوع این ویروس سالانه 1.4 میلیارد سفر بین الملی انجام می شد اما امسال یک میلیارد و 100 میلیون سفر بین الملی از دست رفته و حدود 85 درصد این نوع سفرها انجام نشده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کاهش سفرها به مشهد اظهار کرد: در مشهد فقط نباید نگران هتل ها و دفاترخدمات مسافرتی بود، بلکه کاهش مسافر معیشت کسبه و مردم شهر را تحت تاثیر قرار داده است.

تیموری با اشاره به اعمال محدودیت های تردد گفت: معتقدم محدود کردن ساعت ها خودش ازدحام ایجاد می کند و اگر زمان باز باشد سفرها توزیع می شود، تلاش ما این بوده که تعطیلی نداشته باشیم.

او با بیان این که در ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا هم هیچ گونه تعطیلی برای مراکز گردشگری تصویب نشده است، شرح داد: تلاش این بوده که گردشگری داخلی ایمن و کنترل شده انجام شود، چون اقتصاد و معیشت مردم وابسته به سفر است به عنوان مثال در تعطیلی یک هتل تنها خسارت وارد شده به هتل دار مطرح نیست بلکه زنجیره ای از افراد که در هتل ها مشغول هستند زندگی شان متاثر از تعطیلی است.

تیموری افزود: مرحله اول در سفرهای تجاری و در ادامه در گردشگری سلامت گشایشی انجام شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: شرایط برای سفر در نوروز 1400 سخت است چون در شرایطی قرار داریم که ویروس جهش یافته انگلیسی شیوع پیدا کرده است.

تیموری یادآور شد: در نوروز 98 با موضوعاتی مثل سیل و سرما روبرو شدیم و در نوروز 99 نیز به دلیل شروع ویروس کرونا تاسیسات گردشگری تعطیل شد و اگر سفرهای نوروز 1400 را از دست بدهیم دیگر برگشت صنعت گردشگری به شرایط عادی سخت خواهد بود.

او با بیان این که 70 درصد شهرهای کوچک فقط در نوروز در آمد دارند و در بین سال درآمد کمی دارند، اظهار کرد: در ستاد ملی کرونا مصوب شد، سفرهایی که در قالب تور برنامه ریزی شده آموزش های لازم به شرکت های مجری داده شود و از افرادی که در قالب تور سفر می کنند، آزمایش های لازم گرفته شود تا بتوانند سفر کنند.

تیموری شرح داد: هم چنین افرادی که در مقصد، تاسیسات گردشگری مجاز رزرو کرده اند می توانند در ایام نوروز سفر کنند، این افراد در طول راستا با خانواده بوده و در مقصد نیز از تاسیسات گردشگری مجاز استفاده خواهند کرد که نگرانی درباره این افراد وجود ندارد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ضرورت فعالیت مستمر تاسیسات گردشگری اشاره کرد و گفت: هتل ها و مراکز اقامتی در گروه یک برای فعالیت قرار دارند و در شرایط قرمز نیز تعطیل نخواهند بود.

او با اشاره به اقدامات انجام شده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در تاسیسات گردشگری اظهار کرد: پروتکل های بهداشتی را مجدد ابلاغ کردیم و بازرسی های تمهیدی پیش از نوروز را شروع کردیم.

تیموری گفت: سخت گیری ها برای سفرهای غیر مسئولانه انجام خواهد شد اما برای تاسیساتی که پروتکل های بهداشتی رعایت می کنند همکاری صورت خواهد گرفت.

هم چنین محمدصادق براتی معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: با توجه به شرایط تاسیسات گردشگری استان برای پذیرش در این مراکز مسئله ای نداریم.

او ادامه داد: مراکز و تاسیسات گردشگری خراسان رضوی، در بین اماکن عمومی با 81 درصد رعایت، بیشترین رعایت پروتکل های بهداشتی را دارند.

منبع: گردشبان

به "گردشگری، سفر و زیارت بیشترین خسارت را از کرونا دیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری، سفر و زیارت بیشترین خسارت را از کرونا دیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید