گردشگری در دسترس، راهی برای ماجراجویی معلولین

به گزارش وبلاگ مستند، رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران گفت: #گردشگری در دسترس به معنی در دسترس قرار گرفتن گردشگری برای ناتوانان و کم توانان تلقی می گردد به گونه ای که حقوق افراد دارای معلولیت در طیف های مختلف خدمات رسانی گردشگری تعریف گردد.

گردشگری در دسترس، راهی برای ماجراجویی معلولین

به گزارش دنیای سفر فرید جواهرزاده در گفت و گو با ایسنا در مورد تعریف گردشگری در دسترس اظهار کرد: گردشگری در دسترس به معنی در دسترس قرار گرفتن گردشگری برای ناتوانان جسمی و ذهنی تلقی می گردد. این نوع از گردشگری در سال 2009 به وسیله دیکسون و دارسی مطرح شده است. در واقع شاخه ای تازه از گردشگری است که علاوه بر گردشگری معلولان، نابینایان و ناشنوایان، افرادی که دچار اختلالات گفتاری، شنوایی و بینایی از جمله افراد ناتوان و کم توان مانند خانم های باردار یا سالمندان، مادرانی که کالسکه فرزند خود را به همراه دارند را نیز شامل می گردد.

وی ادامه داد: در سال های اخیر موضوعات مفصل و متنوعی در مورد گردشگری در دسترس بیان شده است و در سال های گذشته نیز گردشگری در دسترس، گردشگری برای همه به عنوان شعار سال سازمان دنیای گردشگری عنوان شد. از این رو گردشگری در دسترس به این معنا است که مقاصدی را در گردشگری انتخاب نموده و مسیرها و تورهایی را طراحی کنیم تا متناسب و در راستای رفع نیازهای افرادی باشد که نیازمند دسترسی خاص هستند یا از نظر توانمندی با شرایط و مشکلاتی روبرو شده اند.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اعلام کرد: در سال های اخیر گردشگری در دسترس مورد توجه قرار گرفته است، زیرا جامعه معلولین و سالمند در حال افزایش است و افرادی که گردشگری و فعالیت های سفر انجام می دهند، با توجه به ناتوانایی های جسمی و حرکتی خود مطالبات خدماتی ویژه ای دارند. به عنوان مثال اغلب کشورها در فرودگاه امکاناتی را برای رفت وآمد افرادی که با استفاده از ویلچر حرکت می نمایند، فراهم ساخته اند.

جواهرزاده اظهار داشت: به تعبیری حقوق افراد دارای معلولیت در طیف های مختلف خدمات رسانی گردشگری تعریف شده و برای آن ها طراحی های خاص انجام می دهند تا آن ها بتوانند بیشترین استفاده را در حین سفر داشته و از امکانات سفر بهره مند شوند و به عبارتی چالش ها و موانع این افراد هنگام گردشگری رفع گردد.

وی مطرح نمود: بر اساس آمارهای دنیای، در حال حاضر جمعیت معلولین حدود 15 درصد جمعیت دنیا بوده و تعداد این افراد در کشورهایی که در تاریخ معاصر خود با جنگ روبرو بوده اند، بیشتر است. ایران نیز از جمله کشورهایی است که تجربه جنگ داشته و به نوعی در این گروه قرار می گیرد، به گونه ای که آمارهای زیادی از مجروحان جنگی در ایران وجود دارد و بعلاوه متاسفانه آمار حوادث جاده ای در کشور نیز زیاد است، بر این اساس ضروری است دسترسی افراد با شرایط ویژه و ناتوانی های گوناگون مورد توجه قرار گیرند.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران اضافه نمود: چالش های عمده این دسته از افراد در هنگام سفر عمدتا در ارتباط با تعریف مناسب سازی است؛ به این معنی که ضروری است نامناسب بودن حمل ونقل شهری و برون شهری، نامناسب بودن اقامتگاه ها و نامناسب بودن مراکز خرید، سرگرمی، موزه ها، رستوران ها و .. . رفع و مناسب سازی انجام گردد.

جواهرزاده توضیح داد: منظور از مناسب سازی برای افراد معلول و افراد ناتوان و کم توان این است که این افراد بتوانند بدون یاری دیگران از خدمات و امکانات بهره مند شوند. البته در کنار تعاریف مناسب سازی باید نگاه فرهنگی نسبت به موضوع مناسب سازی داشته باشیم. معمولا برخورد جوامع با معلولین نیز حائز اهمیت است، یعنی اصول انسانی که با توجه به آن ها باید با معلولین و افراد کم توان رفتار کرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جامعه باید این افراد را با آغوش باز حمایت کند و از نظر فکری، روحی و روانی تأثیر مثبتی بر آن ها داشته باشد.

وی اضافه نمود: از جمله مقاصد مناسب گردشگری معلولین در شهرها و کشورهای دنیا، می توان بارسلون، سنگاپور، مکزیک، ملبورن و ... را نام برد که با روش های مختلف به نوعی راحت ترین شهرها برای تردد معلولین به شمار می فرایند.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران گفت: جامعه، افراد و امکانات باید در راستای بهره مندی افراد با نواقص گوناگون حرکت کند تا آن ها بتوانند از لذت گردش و سرگرمی بهره مند باشند. در حال حاضر فرایند معلولیت دنیا به گونه ای است که متاسفانه به دلایل مختلف مانند جنگ، حوادث رانندگی و ... هیچگاه متوقف نمی گردد، بنابراین بایستی سفر معلولین را تسهیل نموده و از این طریق از منافع و ظرفیت های مالی آن نیز بهره مند شویم.

جواهرزاده اعلام کرد: برای مثال گروهی تحت عنوان ماجراجویان دارای معلولیت در ایران شکل گرفته و افرادی را شامل می گردد که غالبا با استفاده از ویلچر حرکت می نمایند، با این وجود این افراد از گلایدر و پاراگلایدر نیز استفاده می نمایند. این گروه به تعبیری نشان داده اند که ماجراجویی را از اوج آسمان تا اعماق دریا انجام می دهند و موانع را دور می زنند و از زندگی خود لذت می برند.

وی ادامه داد: این گروه معمولا سفرهای گروهی را برنامه ریزی می نمایند و در سفرهای خود به قایق سواری در دریا، پرواز با گلایدر در کویر، غواصی با حرفه ای ترین گروه های فعال پرداخته اند. پر واضح این که فعالیت در این گروه از جذابیت فراوانی برخوردار است و ظرفیت های بسیار بالای کشور ما را نشان می دهد. به این ترتیب به واسطه بعضی اقدامات کم هزینه و ساده نیز می توان جامعه را برای نشاط جمعی آماده کرد و معلولین و جانبازان نیز در این حوزه می توانند تحت پوشش قرار گیرند، به گونه ای که حتی می توان میزبان گردشگران معلول خارجی نیز باشیم.

منبع: دنیای سفر

به "گردشگری در دسترس، راهی برای ماجراجویی معلولین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری در دسترس، راهی برای ماجراجویی معلولین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید