عبور از تنش آبی در کردستان نیازمند همکاری همگانی است

به گزارش وبلاگ مستند، خبرنگاران/کردستان معاون مهندسی و توسعە شرکت آبفا کردستان گفت: همکاری مردم، مراجع فکری و سازمان های مردم نهاد برای عبور از تنش آبی در تابستان پیش رو لازم است.

عبور از تنش آبی در کردستان نیازمند همکاری همگانی است

محمد فرهاد در نخستین روز هفته صرفه جویی در مصاحبە تلویزیونی خود اظهار کرد: برای گذر مناسب از تابستان امسال و اوج مصرف آب نیازمند همراهی سمن ها، مراجع فکری جامعه و عموم شهروندان هستیم.

فرهاد در این برنامه با بیان اینکه هفته صرفه جویی از یکم تا هفتم تیرماه می باشد، گفت: جمعیت استان کردستان یک میلیون و 730 هزار نفر می باشد که 73 درصد این جمعیت شهرنشین و مابقی در روستاهای استان ساکن هستند.

وی با بیان اینکه در مجموع 93.4 درصد جمعیت استان زیر پوشش خدمات شرکت آبفا قرار دارند، اضافه کرد: حجم آب تولیدی در سال 164 میلیون مترمکعب است که 128 میلیون برای شهرها و 36 درصد در روستاها مصرف می گردد.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا کردستان اعلام نمود: 47 درصد آب تولیدی از محل آب های سطحی و سدها و 53 درصد از منابع آب های زیرزمینی شامل 628 حلقه چاه، 1069 دهنه چشمه و 19 رشته قنات تأمین می گردد.

فرهاد با اشاره به کاهش 36 درصدی بارندگی ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام نمود: مقدار ذخیره سدهای استان 67 درصد است که در امسال نسبت به سال گذشته با کاهش 19.5 درصدی همراه بوده است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی گسترده برای برون رفت از شرایط تنش آب گفت: مطالعات کاملی در زمینه برنامه های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت صورت گرفته که در بخش بلندمدت، تأمین آب از سدها در دستور کار است که شامل تأمین آب سنندج و سروآباد از محل سد آزاد، سقز از سد چراغ ویس، کامیاران و مریوان از سد گاران، بانه از سدهای عباس آباد و سبدلو و دیواندره و بیجار از سد سیازاخ و قروه و دهگلان از سد قوچم می باشد.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا کردستان اضافه کرد: در حوزه برنامه های میان مدت هم تأمین آب از آب های سطحی به وسیله فیلتر شنی در دستور کار می باشد که این کار در بانه اجرا شده و در مریوان و کامیاران هم انجام خواهد شد؛ بعلاوه حفر 3 حلقه چاه و تجهیز 28 حلقه چاه در استان، در سنندج انتقال آب از سد آزاد به سد قشلاق به وسیله پمپاز و در بانه با همکاری آب منطقه ای در پایاب و بالادست سدهای عباس آباد و سدلو با هدف حفظ ذخایر سدها می باشد.

فرهاد اعلام نمود: بعلاوه آبرسانی سیار به تعدادی از روستاهای استان که امکان توزیع آب به صورت شبکه در آن ها وجود ندارد، انجام می گیرد؛ ارتقا و تجهیز و افزایش اکیپ های برطرف حوادث، اجرای برنامه های فرهنگی در زمینه مدیریت مصرف مانند تهیه موشن گرافی و کلیپ با محتوای مصرف بهینه و پخش در فضاهای پرمخاطب شهری، تلویزیونی و مجازی، استفاده از ظرفیت ستاد کرونا، مکاتبه با آموزش و پرورش و تبلیغات اسلامی و سپاه و جلسه با سمن ها و مراجع فکری از برنامه های کوتاه مدتی است که با هدف مدیریت مصرف آب در استان در حال انجام است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عبور از تنش آبی در کردستان نیازمند همکاری همگانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور از تنش آبی در کردستان نیازمند همکاری همگانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید