روش هایی برای آرامش ذهن و توقف هجوم افکار

به گزارش وبلاگ مستند، در چند وقت اخیر به واسطه همه گیری بیماری کووید 19 ذهن ما شاید بیش از هر زمان دیگر درگیر شده و بی تردید آرام کردن آن از اهمیت ویژه ای برای حفظ سلامت کلی ما برخوردار است.

روش هایی برای آرامش ذهن و توقف هجوم افکار

به گزارش وبلاگ مستند، عصر ایران نوشت: حتی در شرایط عادی، توانایی تصمیم گیری آگاهانه برای تمرکز روی موضوعاتی خاص و رها کردن موارد دیگر برای یاری به پیشگیری از استرس که با بسیاری از مسائل سلامت مرتبط است، اهمیت دارد.

اما اگر قادر به آرام کردن ذهن خود نبوده و با هجوم افکار مختلف روبرو باشیم، این شرایط می تواند به طور جدی ما را بیمار کند. پرفشاری خون، آسم، بیماری قلبی و افسردگی و همچنین مسائل گوارشی، خواب و سیستم ایمنی همگی با زندگی همراه با استرس مداوم در ارتباط هستند و در حال حاضر این شرایط به راحتی می تواند رخ دهد.

اما خبر خوب این است که روش های مختلفی برای آرام کردن ذهن و پیشگیری از هجوم افکار وجود دارند که در ادامه با بعضی از آنها بیشتر آشنا می شویم.

یوگا

این یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای کاهش استرس و هجوم افکار از آن بهره ببرید. هاتا یوگا ترکیبی از حرکت های چالش برانگیز و تنفس کنترل شده است. این نوع یوگا فواید مختلفی از جمله موارد زیر را ارائه می کد:

توجه و آگاهی را روی حال حاضر متمرکز می نماید، به جای این که فرد نگران اتفاقاتی باشد که در آینده رخ خواهند داد.

به کاهش واکنش طبیعی استرس یاری می نماید.

قدرت و انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهد.

طی دوران همه گیری کووید 19 کلاس های آنلاین یوگا نیز از محبوبیت بیشتری برخوردار شده اند.

تنفس

اگر در پی آرامش ذهن خود هستید می توانید تمرینات تنفس عمیق را برای تحقق این هدف مد نظر قرار دهید. روی تنفس خود متمرکز شوید. اگر متوجه شدید که سریع و کم عمق عمل دم و بازدم را انجام می دهید، کوشش کنید آرام تر و عمیق تر این کار را انجام دهید.

به عنوان مثال، عمل دم را طی سه تا چهار شمارش انجام داده و روی بالا آمدن شکم خود متمرکز شوید. سپس، برای سه تا چهار شمارش نفس خود را نگه داشته و در نهایت طی سه تا چهار شمارش عمل بازدم را انجام دهید.

خرید آکواریوم ماهی

بعضی مطالعات نشان داده اند که تماشای ماهی ها در یک آکواریوم می تواند به کاهش اضطراب و استرس و فشار خون انسان یاری کند. مشاهده شنای ماهی ها و شنیدن صدای آب موجب فراوری سروتونین، هورمون مسئول احساس خوب در بدن، می گردد و مغز را برای افزایش فراوری اندورفین ها تحریک می نماید.

ورزش

برای بعضی افراد، رشته هایی مانند یوگا و پیلاتس نظم در انجام حرکات آنها به افزایش تمرکز و آرامش ذهن یاری می نمایند. اما برای بعضی دیگر رشته هایی پر تحرک تر مانند دویدن، شنا یا تمرینات اینتروال با شدت زیاد گزینه بهتری برای خلاص شدن از هجوم افکار مختلف هستند.

گوش دادن به موسیقی

این کار به معنای واقعی کلمه می تواند میزان فعالیت در مغز انسان را کاهش دهد. به همین دلیل، نورون های کمتری در آمیگدال، بخشی از مغز که مسئول تظاهرات هیجانی مانند ترس است، فعال می شوند. اگر به واسطه درد حواس شما پرت شده است، تمرکز بر موسیقی روشی عالی برای آرام کردن مغز و افزایش تمرکز است.

تن آرامی پیش فراینده عضلانی

این روشی است که به ایجاد آرامش در عضلات یاری می نماید. یک قسمت از بدن مانند انگشتان، پا، دست یا دهان را برای شروع انتخاب نموده و برای چند ثانیه آن را منقبض کنید. سپس برای 10 ثانیه آن را شل نموده و اجازه دهید آرام گردد. به این فرایند ادامه دهید تا آن را در قسمت های مختلف بدن انجام دهید. این می تواند به آرامش ذهن و کاهش هجوم افکار یاری کند.

نگهداری از یک حیوان خانگی

وقت گذراندن با یک حیوان خانگی مانند پرندگان می تواند موجب ترشح اکسی توسین، هورمونی که در برقراری ارتباط و اعتماد نقش دارد، در بدن می شوند. همچنین، این شرایط به کاهش احساس اضطراب، سردرگمی و بی قراری یاری می نماید.

خلاق بودن

فعالیت های ساده که به توجه و تمرکز زیادی احتیاج ندارند می توانند شما را از افکار مختلفی که پشت سر هم در ذهنتان نقش می بندند، دور نموده و به افزایش احساس آرامش یاری نمایند. به عنوان مثال، ورز دادن خمیر یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است. همچنین، می توانید عکس های مورد علاقه خود را انتخاب نموده و از آنها برای تهیه یک کلاژ بهره ببرید. رنگ کردن تصاویر در یک کتاب رنگ آمیزی نیز از دیگر گزینه هایی است که می توانید مد نظر قرار دهید.

مراقبت از گیاهان

اگرچه فصل سرما فرا رسیده است، شما می توانید نگهداری و مراقبت از گیاهان داخل خانه را مد نظر قرار دهید. در یک مطالعه روی موش ها باکتری های موجود در خاک باغ نشان داد که موجب افزایش فراوری سروتونین در مغز سوژه های مورد آزمایش شد.

بازخورد زیستی

اگر گزینه های دیگر در کسب آرامش ذهن و توقف هجوم افکار مختلف پیروز نبودند می توانید بازخورد زیستی را امتحان کنید. این روشی است که به افراد چگونگی تنظیم رادی اعمال غیر ارادی بدن مانند تنفس و فشار خون، ضربان قلب که در سلامت کلی بدن تاثیرگذار هستند را آموزش می دهد. یک کامپیوتر امواج مغزی را کنترل نموده و ضربان قلب، دمای پوست و تنفس را دنبال می نماید. با گذشت زمان، کنترل این موارد بدون یاری دستگاه انجام می گردد و با ادامه تمرینات مهارت ها بیشتر می شوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "روش هایی برای آرامش ذهن و توقف هجوم افکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی برای آرامش ذهن و توقف هجوم افکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید